AKP’nin koalisyon şartları

AKP’nin koalisyon şartları


YSK’nın seçim sonuçları açıklaması beklenirken AK Parti de koalisyon koşullarını netleştirmeye başladı. AKP’nin olmazsa olmazlarından biri, koalisyonda bakanlık dağılımının partilerin oy oranına göre yapılması. AK Parti “dönüşümlü Başbakanlık” seçeneğini de gerçekçi bulmuyor. Ayrıca vekil transferi yoluna gidilmeyecek.

ANKARA’DA KAPALI KAPILAR ARKASINDA HANGİ TEMASLAR KURULUYOR?

Gelecek hafta salı günü, yeni seçilen 258 milletvekili ile Meclis grubunu toplayacak olan AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun sonraki birkaç gün içerisinde CHP , MHP ve HDP ile görüşeceği öğrenildi. Davutoğlu’nun ikinci bir tur yapacağı, bu turda koalisyona yakın partilerle bir kez daha masaya oturacağı kaydediliyor.

4 YIL İÇİN KOALİSYON

Görüşmelerde Davutoğlu’na Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in eşlik etmesi planlanıyor. CHP’ye “yeni Anayasa ve çözüm süreci” vurgusu ile gidilmesi planlanırken, MHP’ye ise “milli projeler ve ekonomi ” mesajı ile yaklaşılması bekleniyor. Davutoğlu, görüşmelerde, “4 yıl sürecek koalisyon” hedefini koyarak, seçim hükümeti istemediğini vurgulayacak. Böylece, koalisyonun kurulma sürecinde samimiyet ortaya konulacak.

 GÜNEŞ MOTEL

Yüzde 41 oy ile TBMM’de 258 sandalyeye sahip olan AKP, güvenoyu için gerekli olan 276’ya ulaşmak için milletvekili transferini düşünmüyor. AKP kurmayları, bunu ahlaki olarak doğru bulmamasının yanı sıra Türk siyasi tarihine geçen Güneş Motel tecrübesinin tekrarlanmasından yana da değil. Başbakan Davutoğlu’nun da bu yolu kesin talimatla kapattığı öğrenildi.

KOALİSYON SOHBETLERİ

AKP’de koalisyon dönemlerinde hiç görev yapmamış milletvekilleri için de özel sohbetler başlatılacak. Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin ve Abdülkadir Aksu gibi isimlerin katılacağı sohbetlerde milletvekillerine koalisyon dönemi tecrübeleri aktarılacak.

OY RAPORU İSTENDİ

AKP, il teşkilatlarına yazı göndererek, mevcut ve eski milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe başkanlarından 7 Haziran seçimlerinde partinin neden oy kaybettiğine ilişkin görüşlerin raporlaştırılmasını istedi. Rapor için 15 Haziran’a kadar süre verildi.

Bu Konuya Puan Ver
Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ