Beyinsi

Aile ve Yetişkin Çocuklar Nasıl Geçinir?

  • 0
  • 15.278 kez görüntülendi.
Aile ve Yetişkin Çocuklar Nasıl Geçinir?

Aile ve Yetişkin Çocuklar: Karşılıklı Gerilim

Araştırmalar Gösteriyor ki Aile Dinamikleri Gerilimlerle Dolu

Michigan Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü ailemizin bizim, bizim de ailemizin sinirlerini sık sık bozduğunu bilimsel olarak kanıtladı. Araştırmanın başı Kira Birditt: “Aile-çocuk ilişkisi insanların kurduğu en uzun soluklu ilişkidir. Bu ilişki geneldi pozitif ve destekleyicidir fakat aynı zamanda gerilim, sinir ve duygu karmaşaları da içerir” diyor.

500 Amerikalı aile ve 22 yaş ve üzeri çocukları üzerinde yapılan bir anket en hassas konunun kiminle ilişki yaşandığı, para harcama alışkanlıkları ve ev işleri olduğunu gösteriyor. Aileler kızlarıyla oğullarıyla olduğundan daha çok sorun yaşıyor. Oğullar ve kızlar da anneleriyle, babalarıyla olduğundan daha çok sorun yaşıyor. Araştırmalar bunun, kadınların daha çok yakınlık kurdukları, birlikte daha çok vakit geçirdikleri daha uzun soluklu ilişkiler kurmasından -ki işleri de bu karıştırıyor- kaynaklanabileceğini gösteriyor.

Genel olarak, araştırma, çocukların değil, ailelerin bu gibi tartışmalara daha çok üzüldüğünü gösteriyor. Peki neden? Annemiz arar, onu sesli mesaja aktarırız. Ertesi gün tekrar arar ve suçluluk duygusuyla telefonu “bende tam seni arayacaktım” diye açarız. Ne kadar da sinir bozucu.

Araştırma aynı zamanda ailelerin, çocukları büyüdükçe huysuzlaştığını gösteriyor. Çoğumuz da genelde bundan şikâyetçiyizdir.

Peki, ne yapmalıyız? Sesli mesaja yönlendirmenin pek de yararlı sonuçları olmadığı ortada. Yapılacak en iyi şeyin yaşlandıkça ailemize daha çok hoşgörü sağlamak gibi görünüyor.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.