Reloader activator
Beyinsi

Ahmet Batman – Sabah Uykum (Kısa Özeti)

  • 0
  • 555 kez görüntülendi.
Ahmet Batman – Sabah Uykum (Kısa Özeti)

Sabah Uykum Konusu Nedir?

Ahmet Batman Soğuk Kahve kitabıyla dikkat çekti. Özellikle Kahraman Tazeoğlu‘na benzer üslubu ve kusursuz cümlesiyle gençlerin beğenisini kazandı.

Yazar, okuyucuyu ikinci bir kitap için bekletmedi ve Soğuk Kahve’den kısa bir süre sonra Sabah Uykusu kitabıyla yeniden okuyucuların karşısına çıktı.

Sabah Uykusu romanında her şeyi bulabilirsiniz. Aşk, sevgi, hayal kırıklığı, ayrılık, güzel sözler, mısralar, içinizi eriten söylemler, aşkın acısı, eleştiri. Bununla birlikte, aşk ve yaşam hakkında iyi bir el kitabı olduğunu söyledi.

 

Sabah Uykum Kitap Özeti

Ahmet Batman, ilk kitabı Soğuk Kahve’de aslında ikinci kitabının işaretlerini koymuştu. Soğuk Kahve’nin kitabından “Seni sabah uykum kadar seviyorum” sözünden yola çıkarak hazırladığı sabah uyku kitabıyla okuyucuları şaşırtıyor.
Sabah Uykum adlı kitap, Soğuk Kahve kitabından pek farklı değil. İçindekiler sadece 8 sayfa uzunluğundadır. Her sayfada farklı metin var. Kitabın sonunda, iki ila üç sayfa arasında değişen makaleler görebilirsiniz. Tüm makaleler iyidir, ancak tüm makaleler özetlenemez, bu nedenle bazı makaleleri aktarmakta fayda var.

Örneğin, “Eğer hep yarım olsaydın, seninle yarım olalım” makalesi çok güzel. Beni haftanın altı günü sev, bir gün izin, bir gün seni dinleyeceğim. Biraz komedi ama çokça aşk içeriyor, neredeyse şiir gibi.

Belki de dünyadaki en büyük acı sarılacak birine sahip olmaktır. Makalelerden birinin ilginç bir sorusu var. Belki de kendimize hiç sormadığımız bir sorudur. Örneğin, ölmeden önce en son hangi şarkıyı duyacaksınız veya hangi filmi izleyeceksiniz? Ama ölmeden önce seni son bir kez sevdikten sonra bunun bir önemi yok.

Yazarlar bazen kendi kendine yardım kitaplarının yazarlarını azarlar, ancak kadın-erkek ilişkileri hakkında ilişki geliştirme bilgileri sağlarlar. Bunu kıskançlığından yapıyor. Kıskançlığın bir ilişkiyi nasıl yıpratması gerektiğinden bahsediyor.
Hayatın nasıl yaşanacağına dair makaleler sonuna kadar büyüleyici. Sevdiklerini en son terk edenlere hep seslenir. İnsanların sevdikleri şeyleri son kez kurtarmak yerine daha çok yapması gerektiğini söylüyor. Örneğin, en güzel elmaları son kez saklamak yerine, en güzel elmaları hemen yemeli ve onları yemeden sevdiklerinize vermelisiniz diyor. Çünkü hiçbir şey bundan daha değerli değildir.

Kitapta en çok dikkat çeken yazının başında annelerle ilgili bir yazı geliyor. Bir annenin sevgisi, sürekli ölüm korkusuyla derinden işler. Hep anneni kaybediyormuş gibi hissediyorsun ve kitabı bırakıp ona sarılmak istiyorsun.

Bir yandan geceleri ne var sorusuna eğlenceli bir şekilde yaklaşırken diğer yandan da her zaman dünyanın en güzel kızının el ele tutuştuğunuz kız olduğunu öğütler. Öte yandan rahatlama konusunda çok güzel bir hiciv gönderiyor. Bunu yaparken sizi güldürür.

Böylece kitap devam ediyor. Bazen tek bir cümle sizi etkiler, bazen de bütün bir metin dilinizi çevreler. Aşksız hayat büyük bir kayıp ama böyle bir kitabın olmadığı bir dünyada hayal bile edilemez.

sabah-uykum-eser-ozeti

Sabah Uykum Arka Kapak Bilgisi

 

Belki bir kitabın aynı sayfasında ağlamışızdır. İşte bu haberimiz olmadığı halde dünyanın en güzel karşılaşması olabilir.

Ben anlam veremiyorum yani neden bittiğine değil madem bitecekti neden bu kadar hevesli başladık? Ben ikimizdeki bu hevese anlam veremiyorum. Ne oldu bize bilmiyorum ama iyi şeyler olmadığını çok iyi biliyorum. Ya çok yanlış zamanda karşılaştık ya da hiç karşılaşmaması gereken iki insandık. Biz neydik bilmiyorum. Sevgili desem değil, aşık desem değil bildiğin rastlantıydık işte ondan öte gidemedik.

 

Bu kitabımızı beğendiyseniz Ahmet Batman’ın ilk kitabı olan Soğuk Kahve Kısa Özetine göz atabilirsiniz.

 

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.