Beyinsi

Afrika Uluslar Kupası 2017

  • 0
  • 14.954 kez görüntülendi.
Afrika Uluslar Kupası 2017

Afrika Uluslar Kupası

Ayrıca AFCON olarak bilinen Afrika Uluslar Kupası, resmi adıyla CAN (Coupe d’Afrique des Nations), Afrika’daki uluslararası kapsamda ana futbol turnuvasıdır.

1957’de kurulmuş ve Afrika Futbol Konfederasyonu tarafından onaylanmıştır.

1968’den beri her iki yılda bir gerçekleştirilmektedir. Yeni kurulduğunda katılımcı ülkelerin toplam sayısı sadece üçtü. Sudan, Mısır ve Etiyopya. Güney Afrika‘nın da bu turnuvaya katılması bekleniyordu fakat hükümetinin ırkçı politikaları sebebiyle diskalifiye olmuştu. İlk turnuvayı o yıl Mısır kazanmıştı.

1992’de katılımcıların sayısı 12’ye yükseldi. Takımlar üçerli dört gruba ayrıldı ve çeyrek finale bu gruplardan kalan iki takım gidecekti.

1996’da Güney Afrika, diskalifiye olmalarından uzun bir zaman sonra yirminci Afrika Uluslar Kupasına ev sahipliği yaptı. Bu sefer katılımcıların sayısı 16 ya yükselmişti. Gruplar da artık dörder takımla dörde çıkmıştı.

Mısır turnuvanın tarihinde en başarılı takım oldu. 1958’den 1971’e kadar Mısır yedi kez birinci oldu. Bunların arasında Birleşik Arap Cumhuriyeti ile oynadığı çok ünlü efsane maç ta var. Gana ve Kamerun ise turnuva tarihi boyunca dörder kez birinci oldular.

2015’teki Afrika Uluslar Kupası turnuvasının Fas‘ta yapılması planlanıyordu fakat Ebola virüsü tehdidiyle turnuva Gine’ye taşındı.

Yaklaşan Turnuvalar

2013’te Afrika Kupası’nın Dünya Kupası’yla çakışmaması için tek sayılı yıllara alınması kararlaştırıldı. Yaklaşan turnuvalar ise şöyle:

2017 Gabon

2019 Kamerun

2021 Fildişi Sahilleri

2023 Gine

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.