Beyinsi

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • 0
  • 2.265 kez görüntülendi.
Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda adet ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını bulacağız. Kadınların çoğunda aylık dönemler halinde meydana gelen adet kanamalarında vücudun normal bir tepkisi olarak ağrılar görülebilir. Bu ağrılar bazen dayanılmaz olabilir.  O süre hayatı kadına  zor hale getirebilir.

Her ay genellikle adetten önceki ilk bir gün içinde başlayan, bel, karın ve yumurtalıkta oluşan spazm şeklindeki ağrılara denir. Adet olmakla beraber şiddeti kısa süreli olarak çoğalır ve adet döneminin bitmesine kadar giderek azalır. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda bayılma bile görülebilir.
Adet Ağrısına Ne İyi Gelir-beyinsi (3)

 

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?
Adet ağrısına ne iyi gelir şeklinde sıralama yaparsak:
Ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilir. Eğer çok şiddetli ve iş yapma yetisini kısıtlıyorsa bir doktora gidilmelidir. Yapılan jinekolojik muayene bu durumların varlığını ortaya koyar ve böyle durumlarda tedavi tamamen farklılaşır.
-Balık, yumurta, tavuk ve süt gibi besinler adet ağrılarını önlerken, elma, incir ise asabiyet ve gerginlik gibi adet öncesi sendromlara iyi gelmektedir.
Adet ağrısına ne iyi gelir konusu hakkında yapılan araştırmalar, tuz, yağ ve şeker miktarını azaltarak, protein açısından zengin olan balık ve yumurtayı fazla tüketenlerde, lifli besinleri sofrasından eksik etmeyenlerde adet ağrılarının daha hafif olduğunu göstermektedir.
Kalsiyum, B ve E vitamini, çinko ve magnezyum açısından zengin besinlerle beslenilmelidir.
Adet Ağrısına Ne İyi Gelir-beyinsi (4)

 

Adet kanamasından önce veya esnasında kahve, çay, kola, çikolata gibi kafein bulunduran gıdalardan uzak kalınmalıdır. Uzun süre ayakta kalınmamalıdır. Bol miktarda su tüketilmelidir. Sigara ve alkolden kaçınılmamalıdır. Ağrıyı fizik tedavi, spor ve ılık su banyoları da azaltabilir. Adet ağrılarına karşı zencefil çayı iyi gelmektedir.

 

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir-beyinsi (2)

 

Ayrıca döl yatağını rahatlatan kara alıç bitkisinin kabuklarını ve civanperçemi bitkisi ve çilek yapraklarından hazırlanan çay da faydalı olmaktadır. Muz içerdiği yüksek seviyede B6 vitamini sayesinde doğal bir ağrı kesicidir. Tarçın koli basilinin çoğalmasını engeller. Limon çayına bal eklenerek içildiğinde hem boğaz ağrılarına hem de adet dönemi ağrılarına iyi gelir. Tuzsuz tereyağına 1 çorba kaşığı bal ve çemen koyup macun haline getirip, adetten önce 1 kaşık yutun.  Ağrılar azalacaktır.

 

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.