Reloader activator
Beyinsi

ABD Seçimleri 2016 Anket Sonuçları ve Oranlar

  • 0
  • 16.066 kez görüntülendi.
ABD Seçimleri 2016 Anket Sonuçları ve Oranlar

ABD Seçimleri 2016 Anket Sonuçları ve Oranlar: Donald Trump ve Hillary Clinton’ın Başkanlık Yarışında Son Tahminler

Tüm Amerika’da tek konuşulan şey haline gelen Donald Trump ve Hilary Clinton çekişmesi son ayına girdi.

Cumhuriyetçilere yabancı olan başkanlık yarışında Trump, demokrat rakibiyle arasındaki açığı kapatmaya başlamış görünüyor.

Telegraph‘ın, Real Clear Politics‘in son beş anketinden aldığı verileri derlediği yazısında 19 Mayısta Trump’ın Clinton’un gerisinde kaldığı görülüyordu.

Clinton çift haneli bir farkla Trump’ın önündeydi fakat pnömoni sebebiyle insanların içinde bayılması ve sağlık sorunları dengeleri değiştirdi.

Ancak Clinton, cumhuriyetçi rakibinin sürekli pot kırması ve Amerika’daki etnik gruplar üzerine yaptığı ayrıştırıcı yorumlar hasebiyle henüz kaybetmiş değil.

Yine de seçim gününe kadar çok şey değişebilir ve sonuç anketlerin yansıttığını yansıtmayabilir. The New York Times‘ın araştırmasına göre seçim gününden 40 gün öncesine ait anket sonuçları, gerçek sonuçların 4 puan ötesinde kalmıştı.

Başkanlık Seçimleri Nasıl Yapılıyor?

Columbia bölgesi dahil 50 eyaletin her birinden, eyalette bulunan meclislerin sayısına göre belirli sayıda seçmen kurulu oyu alınıyor. Bu kabaca her bölgenin nüfusu ile uyumlu oluyor.

Bu durumda insanların oyları seçmen kurulu oylarından daha az ehemmiyet teşkil ediyor. Bu da New York, New Jersey, Illinois ve California gibi kalabalık demokrat şehirlerin seçmen kurulu oylarının Clinton’u başkanlığa götürebileceğine işaret ediyor.

Örneğin 2008’de Barack Obama oyların %53’ünü almıştı fakat seçmen kurulu oyları ile bu rakam %68’e çıkmıştı. Özetle, kalabalık şehirlerin seçmen kurulu oyları seçimin sonucuna yön veriyor.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.