Beyinsi

A Vitamini Bileşenleri

  • 1.298 kez görüntülendi.
A Vitamini Bileşenleri

A Vitamini Bileşenleri

A vitamini retinoidler olarak adlandırılan doğal olarak oluşan bir grup molekül için kullanılan genel bir addır. İnsan vücudu cilt sağlını, göz sağlığını ve bağışıklık sistemini korumak için A vitaminini kullanır.

A vitamini sağlıklı bir vücudun en gerekli bileşenlerinden biridir ve araştırmalar günlük beslenme alışkanlıklarında yeteri kadar A vitamini almayan bireylerin AIDS, kızamık, bronşit ve mantar enfeksiyonları dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklara karşı daha az dayanıklı olduğunu göstermektedir.

A vitamini eksikliği, aynı zamanda sedef, pişik, rosacea ve siğiller gibi çeşitli cilt bozukluklarına; gece körlüğü veya görme kalitesinde genel azalmaya sebep olabilir.

Ayrıca koku ve tat duyularında azalma, renkleri çarpık görme, göz kuruluğu, iştahsızlık ve dengede durmada zorluk gibi belirtiler de A vitamini eksikliği sonucu ortaya çıkabilir.

A vitamininin aktif formu olan retinol besinlerde nadiren bulunur. Besinlerden almak yerine insan vücudu günlük beslenme alışkanlıklarının içerdiği diğer maddeleri A vitaminine çevirir. Bu maddeler A vitamininin öncülü olarak adlandırılır.

Bir yağ asidi olan retinil ester de bu öncüllerden biridir ve yaygın olarak yumurta sarısı, karaciğer, balık yağı, tam yağlı süt ve tereyağında bulunur. Ayrıca bazı markaların ürettiği margarin ve kahvaltılık gevrekler de A vitamini açısından zengindir.

A vitamininin bir başka öncülü de bir karotenoid olan beta-karotende bulunur. Bazı havuç, kavun, karpuz, kabak, patates, kayısı ve mango gibi parlak turuncu ve sarı meyve ve sebzeler de beta-karoten açısından oldukça zengindir.

İlginizi Çekebilir..  7 Günlük Özel Diyet Listesi

Öte yandan ıspanak brokoli, kuşkonmaz ve lahana gibi tüm yeşil sebzeler de iyi birer beta-karoten kaynağıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.