Beyinsi

6 Adımda Gripten Uzak Durmak

  • 1.907 kez görüntülendi.
6 Adımda Gripten Uzak Durmak

6 Adımda Gripten Uzak Durmak

Sıcak yaz ayları artık geride kaldı ve yine uzun bir kış maratonu bizleri bekliyor.Bildiğiniz gibi kışın en yaygın hastalık olan grip, birçok insanın korkulu rüyasıdır. Ardından gelen burun akıntısı ve tıkanıklığı, öksürük derken tüm kış çekilmez bir hal alır.Aşağıda gösterdiğimiz doğal ve basit yolları izleyerek bu amansız hastalıktan uzak durabilir, sağlıklı bir kış geçirebilirsiniz.

 

grip hastalığı doğal yollar-beyinsi1

 

1. Ellerinizi temiz tutun. Gün boyunca, birçok işimizi ellerimizle yapıyor ve çoğu zaman yıkamayı unutuyoruz.Ellerimizde bulunan mikrop ve zararlı bakteriler enfeksiyona yol açabileceğinden, özellikle yüze, buruna ve ağız kısmına dokunmamaya dikkat edin. Temiz eller hastalık  riskinizi azaltacaktır emin olun.

          –Zaten bu kültüre alışığız, “yemekten önce ellerini yıka” bağırışlarını az duymadık değil.Ama annelerimiz bu konuda gerçekten çok haklı.Özellikle yemek yemeden önce tuvaleti kullanmışsak, mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.Çünkü en zararlı mikroplar burada barınmaktadır.
          –Odanızın, çantanızda veya yanınızda mutlaka el dezenfekte eden sprey şişelerden bulundurun. Fazla ağır olmayan, yumuşak cinsten (genellikle doktorlar tarafından kullanılan) seçin.Elleriniz, kuru veya sert hissetmeye başlarsanız losyon veya nemlendirici kullanın.

 

 

 

2.Losyon ve nemlendirici kullanın. Eğer ellerinizin kuruduğunu ya da sertleştiğini hissediyorsanız losyon ve nemlendirici kullanmanız sağlığınız açısından da daha yararlı olacaktır.

 

nemlendirici losyon-beyinsi

 

3.Olabildiğince  hasta olan insanlardan kaçının. Hasta bir kişiyle yakın temasta bulunmanız hastalığı kolayca kapmanıza nedeen olabilir. Eğer mecburen hasta olan birinin yakınında olmanız gerekiyorsa,onlarla her etkileşiminizden sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

İlginizi Çekebilir..  Kantaron Otunun Faydaları Nelerdir

 

grip hastalığı doğal yollar-beyinsi3

 

4.Sağlıklı besin ve egzersiz yoluyla bağışıklık sistemini güçlendirin. Evinizin bulunduğu çevrede ya da müsait alanlarda koşu yapın, bisiklet sürün, açık havada yürüyüşler yapın. Özellikle C vitamini yüksek olan besinleri alarak  multivitaminler kazanmanıza yardımcı olun, meyve ve sebze yiyin.

 

grip hastalığı doğal yollar-beyinsi4

 

5.Grip önleyici ipuçları hakkında doktorunuzla konuşun. Grip aşısı olmadan  ya da ilaç(burun spreyi vb.)almadan önce araştırma yapın.Alanında ilgili kişilerden öneriler alın.Hemen ilaçlara odaklanmayın.

 

grip hastalığı doğal yollar-beyinsi5

 

6.Rahatlamak ve gevşemek için kendinize bolca zaman ayırın. Eğer stresli ve halsiz  hissediyorsanız, hemen dinlenmek için kendinize zaman yaratın.Bu şekilde yaptığınız işlerle devam etmeniz aksi halde kısa sürede hasta olmanıza neden olabilir. Günde en az 8 saat uyumaya çalışın. Sağlığınız için kişisel bakım özellikle önemlidir.

 

grip hastalığı doğal yollar-beyinsi, 2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.