Reloader activator

2016 Oscar Ödülleri Kimler Kazandı

2016 Oscar Ödülleri Kimler Kazandı


2016 Oscar Ödülleri Kimler Kazandı

Golden Globe ödüllerinden sonra hepimiz heyecanla Oscar ödüllerini kimlerin alacağını merakla bekledik. 28 Şubat 2016 tarihinde sahiplerini bulacak Oscar adayları şimdiden belli oldu. Bilindiği gibi her yıl birbirinden farklı gösteri ve şovlarla milyonları ekran başına kilitleyen Oscar ödüllerinde adayların isimleri oldukça merak konusuydu.

88’incisi düzenlenecek Oscar ödülleri için adayların isimlerini ise Aktör John Krasinski, Akademi başkanı Cheryl Boone Isaac ve yönetmen Guillermo del Toro ile Ang Lee, Beverly Hills’teki Samuel Goldwyn Tiyatrosu’nda açıkladı.duyurulan Türkiye’de Türkçe çektilen ‘Mustang’ filmi de adaylar arasında. Deniz Gamze Ergüven’in ‘Mustang’ filmi Fransa adına ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ dalında aday gösterildi.

Bir Karadeniz kasabasında büyükanneleriyle yaşayan, büyüme çağındaki 5 yetim kız kardeşin maruz kaldıkları toplum baskısına karşı kendi yöntemleriyle direnişlerini ve özgürlük arayışlarını masalsı bir tonla anlatan Mustang’in başrollerinde Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu, İlayda Akdoğan, Nihal Koldaş ve Ayberk Pekcan gibi türk oyuncular yer alıyor. Ancak Türkiye’de, Türkçe çekilen Mustang Oscar’a Fransa adına aday oldu. Bunun nedeni ise Türkiye’deki kurul Mustang’i seçmemesi… ‘Mustang’, Türkiye’de de Oscar adayı olmak için başvurmuştu. Ama Türkiye’deki seçici kurul geçen yıl Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Kaan Müjdeci imzalı ‘Sivas’ı Oscar’a yollamaya karar verdi. Bu nedenle ‘Mustang’ Türkiye adına Oscar adayı olamadı.

Başrollünde Leonardo DiCaprio’nun oynadığı Revenant filmi 12 dalda Akademi Ödüllerine aday gösterildi. Film, En İyi Aktör, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kostüm, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Makyaj ve Saç, En İyi Prodüksiyon, En İyi Ses, En İyi Ses Efekti ve En İyi Görsel Efekt, En İyi Yapım Tasarım dallarında Oscar’a aday gösterildi. 88’inci Akademi Ödülleri Chris Rock sunumuyla 28 Şubat günü Dolby Tiyatrosu’nda sahiplerini bulacak.

EN İYİ FİLM

Oscar 2016’da En iyi film dalında yarışacak filmler Büyük Açık (The Big Short), Casusler Köprüsü (Bridge of Spies), Brooklyn, Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Marslı (The Martian), Diriliş (The Revenant), Gizli Dünya (Room), Spotlight oldu.

EN İYİ YÖNETMEN

Adam Mckay – Büyük Açık (The Big Short), George Miller – Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Alejandro G Inarritu – Diriliş (The Revenant), Lenny Abrahamson – Gizli Dünya (Room), Tom McCarthy – Spotlight Oscar 2016’da en iyi yönetmenler arasında gösterildi. Geçtiğimiz yıl ‘Birdman’ filmiyle Oscar ödülünü kazanan Alejandro G Inarritu bu sene de ‘Diriliş’ (The Revenant) filmiyle aynı kategoride aday oldu.

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Bryan Cranston – Trumbo, Matt Damon – Marslı (The Martian), Leonardo DiCaprio – Diriliş (The Revenant), Michael Fassbender – Steve Jobs, Eddie Redmayne – Danimarkalı Kız (The Danish Girl) en iyi erkek oyuncu adayları oldu. Kuşkusuz bu yıl Oscar’ın en heyecanlandıran konularından biri Leonardo di Caprio’nun altın heykelciği kaldırıp kaldırmayacağı. Aynı dalda 5. adaylığı olan Leonardo di Caprio bu sefer şeytanın bacağını kırabilecek mi merak konusu…

EN İYİ KADIN OYUNCU

Cate Blanchett – Carol, Brie Larson – Gizli Dünya (Room), Jennifer Lawrence – Joy, Charlotte Rampling – 45 Yıl (45 Years), Saoirse Ronan – Brooklyn Oscar’ın en iyi kadın oyuncu adayları arasında gösterildi. En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı kazanan en genç 2. kişi olan Jennifer Lawrence, 2016 Altın Küre’den de eli boş dönmedi. Öte yandan Cate Blanchett, 1999 yılındaki ‘Elizabeth’ filmiyle ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüydü; diğeriyse 2004’teki ‘The Aviator’ filmiyle ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülünün sahibi oldu.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Oscar’ın En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adayları Christian Bale, Büyük Açık (The Big Short), Tom Hardy, Diriliş (The Revenant), Mark Ruffalo, Spotlight, Mark Rylance, Casuslar Köprüsü (The Bridge of Spies), Sylvester Stallone, Creed oldu. Christian Bale, en son 2011 yılındaki ‘Dövüşçü’ filmiyle ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülü almıştı.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight, Rooney Mara, Carol, Rachel McAdams, Spotlight, Alicia Vikander, Danimarkalı Kız (The Danish Girl) ve Kate Winslet, Steve Jobs en iyi yardımcı kadın oyuncu adayları oldu. Steve Jobs filminde gösterdiği performansıyla 88. Oscar ödül töreninin favorisi olan Kate Winslet’in yanında jennifer Jason Leigh de bu yılın ödül kazanması güçlü isimlerinden…

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

Embrace of the Serpant, Mustang, Son of Saul, Theeb, A War, Oscar’ın Yabancı Dilde En iyi Film adayları oldu. Fransa’da yaşayan Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in filmi Mustang, En İyi Yabancı Film dalında aday gösterildi.

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

Ex Machina, Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Marslı (The Martian), Diriliş (The Revenant), Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens)

EN İYİ SENARYO

Casusler Köprüsü (Bridge of Spies), Ex Machina, Ters Yüz (Inside Out), Spotlight, Straight Outta Compton

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

Büyük Açık (The Big Short), Brooklyn, Carol, Marslı (The Martian), Gizli Dünya (Room)

EN İYİ KURGU

Büyük Açık (The Big Short), Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Diriliş (The Revenant), Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens), Spotlight

EN İYİ ANİMASYON FİLMİ

Anomalisa, Boy and the World, Ters Yüz (Inside Out), Shawn the Sheep Movie, When Marley Was There

EN İYİ MÜZİK

Carol, The Hateful Eight, Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Diriliş (The Revenant, Sicario

EN İYİ MÜZİK

Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Marslı (The Martian), Diriliş (The Revenant, Sicario, Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens)

EN İYİ ORJİNAL ŞARKI

Earned It – Grinin Elli Tonu (50 Shades of Grey), Til It Happens To You – The Hunting Ground, Writings On The Wall – Spectre, Manta Ray – Racing Extinction, Simple Song 3 – Youth

EN İYİ KOSTÜM

Carol, Cinderella, Danimarkalı Kız (The Danish Girl), Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Diriliş (The Revenant)

EN İYİ SES KURGUSU

Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Marslı (The Martian), Diriliş (The Revenant, Sicario, Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens)

EN İYİ SES MİKSAJI

Casusler Köprüsü (Bridge of Spies), Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Marslı (The Martian), Diriliş (The Revenant), Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens)

EN İYİ KISA BELGESEL

Body Team 12, Chau Beyond the Lines, Claude Lanzmann, A Girl in the River, Last Day of Freedom

EN İYİ MAKYAJ

Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), The 100-year-old Man Who Climbed Out of the Window and Diasappeared, Diriliş (The Revenant)

EN İYİ KISA FİLM

Ava Maria, Day One, Everything Will Be Okay, Shok, Stutterer

EN İYİ KISA ANİMASYON

Bear Story, Prologue, Sanjay’s Superteam, World of Tomorrow

EN İYİ YAPIM TASARIMI

Casusler Köprüsü (Bridge of Spies), Danimarkalı Kız (The Danish Girl), Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Marslı (The Martian), Diriliş (The Revenant)

EN İYİ FİLM MÜZİĞİ

Casusler Köprüsü (Bridge of Spies), Carol, The Hateful Eight, Sicario, Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens)

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
821 0,349