Yol Stresini Yenmenin Yolları

Yol Stresini Yenmenin Yolları


Hafif Müzik Yol Stresini Yenmeye Yardımcı Olabilir

Araştırmacılar araba kullanırken hafif müzik dinlemenin sizi daha güvende tutacağını söylüyor.

Ergonomics dergisinin 30. Ağustos sayısında yayınlanan bir çalışmada bir yol verdin yol vermedin kavgasına kadar gidebilecek kadar stresli durumlar altında araba kullanırken bir anda rahatlatıcı bir müzik açmak sakin kalmak için en etkili yol olduğundan bahsediliyor.

Müziğin sürüş tarzı ve ruh hali üzerindeki etkileri zaten bilinen bir şey. Hareketli müzik dinlemenin sürücüleri daha hızlı sürmeye yönlendirdiği ve kazalara daha çok yol açtığı da biliniyor. Hafif müzikler daha güvenli bir sürüş için daha uygun.

Ancak hareketli müziklerden hafif müziklere aniden değil de kademeli bir geçiş yapmanın sürücünün ruh hali üzerindeki etkilerinin[1] farklı olabileceği tartışılıyordu. Buna bir cevap bulmak adına sürücülerin farklı müzikler dinlediği sürüş simülasyonlarıyla farklı sürüş deneyimleri yaşadıkları bir araştırma yapıldı.

Yapılan deneyde daha hafif bir müzik dinleyen sürücülerin ruh hallerinin daha sakin olduğu gözlemlendi.[2] Hareketli müzik dinleyen sürücülerinse hata yapmaya daha meyilli oldukları gözlemlendi.

Philips Araştırma Labratuvarları’ndan Marjolein van der Zwaag’ın yürüttüğü bu araştırmanın sonuçları gösteriyor ki bir anda hafif bir müziğe geçiş yapmak insanı fiziksel olarak rahatlatıyor[3] ve hata yapma ihtimalini düşürüp sürücülerin daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşamalarını sağlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
851 0,416