Yaz Hastalıkları Nelerdir?

Yaz Hastalıkları Nelerdir?


Yaz aylarının en sıcak günlerine girmemiz ile beraber kişilerde yaz hastalıkları da kendisini göstermeye başladı. Sadece yaz ayına özel olan bu hastalıklar kişileri hem tatil hem de iş hayatında sıkıntılara sokabilmektedir. Çalışmayanlar da aynı şekilde evde hastalıklar yüzünden rahatsız hissedebilirler. Sizlere bu yazımızda bazı yaz hastalıklarından bahsederek çözüm önerilerini sunacağız. Alacağınız her türlü önlemler hastalığın seviyesinin ilerlemesini önceleyecek ve daha çabuk iyileşmenizi sağlayacaktır. Yaz hastalıkları yazımızın devamında yer alacaktır.

Güneş Yanıkları

Yaz ayının en çok şikayet edilen özelliği de güneş ışınlarının etkili bir şekilde cildimize temas etmesidir. Özellikle öğle güneşinde cildinizi güneş altında tutarsanız çeşitli yanıklar ile karşılaşabiliyor, yanıklar geçene kadar büyük acılar çekebiliyorsunuz. Yanık dereceleri arasında güneşin sebebiyet verebileceği en fazla seviye ikinci derece olacaktır. Birinci derece yanıklarda cilt üzerinde kızarıklıklar, ikinci derecede ise su toplamış yaralar olacaktır. Çözüm olarak öğle saatlerinde güneşin altında durmamak ve açık havaya çıktığınızda güneş kremi kullanmak etkili olacaktır.

Yaz Hastalıkları Nelerdir?

İsilik

En çok görülen yaz hastalıkları arasında isilik de bulunmaktadır. İsilik hastalığı ter kanallarının kapanması ile oluşur. Sıcak havalarda etkisini gösteren isilik terleme nedeniyle ortaya çıkar. Daha çok çocuklarda sıkça görülür. İsilik hastalığı kızaran bölgeler terlemeden açık bir şekilde havalandırıldığında kendiliğinden geçmektedir. Gün geçtikçe azalmayan isilikler için ise doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Yaz Enfeksiyonu

Yaz aylarında havaların sıcaklığından dolayı bakteri üremesi çok daha kolay olur. Soğuk havalarda bu bakterilerin ürediğini fazla göremeyiz. Üreyen bakteriler yaz enfeksiyonu olarak ishal, mide bulanması, mantarlar ve göz enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

Yaz Depresyonu

Mevsim değişikliklerinin etkisiyle yaz ayında kişilerde duygu durumları değişiklik gösterebilmektedir. Yaz aylarını seven insanların aksine sevmeyenler bunalıma girebilmektedirler. Sıcağın verdiği etkiyle halsizlik, moral bozukluğu, hiçbir iş yapmama isteği gibi durumlar ile karşılaşılabilmektedir.

Güneş Çarpması

Güneş altında fazla beklediğiniz zaman vücut ısısını ayarlayan vücut fonksiyonu zarar görmektedir. Buna bağlı olarak istifra etmek, yüksek ateş, kasılma gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Yine öğle saatlerinde dışarıda dolaşmayarak ve güneş etkisini gösterirken zorunlu olmadıkça güneş altında yürümemek bu soruna çare olacaktır.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1871 1,227