Yapay Zekanın İnsanlık İçin Faydaları Ve Tehlikeleri

Yapay Zekanın İnsanlık İçin Faydaları Ve Tehlikeleri


Yapay Zekanın İnsanlık İçin Faydaları Ve Tehlikeleri

Yapay zeka nedir? yapay zeka hangi alanlarda kullanılır? yapay zekanın insanlık için faydaları nelerdir? yapay zekanın insanlık için tehditleri nelerdir?

Yapay zeka bilgisayar ortamında programlanan bir sistemin kendi kendini geliştirmesi ya da bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir diyebiliriz. Bir yapay zekanın neler yapabileceğini hayal bile edemeyiz. Yeni anılar edinme ve bu anıları hatırlayabilme özelliği kazandırıldığına göre bir kim bilir belki de sokakta dolaşan yapay zekaya sahip robotları da görebiliriz. Bilim geldiği noktada yapay zekayı geliştirmek için uğraşırken insanlık için de faydalı mı yoksa zararlı mı tartışmaları da çoktan başladı. Stephan Hawkings, Mark Zuckerberg ve Elon Musk gibi tanınmış kişiler bu tartışmanın başını çekenler arasında. En son Elon Musk ve Zuckerberg’in yapay zeka hakkında tartışmaları gündeme gelmişti. Ve bu tartışmadan Elon Musk haklı çıktı. Yapay zekaya yatırım yapan büyük şirketlerden Zuckerberg, Facebook için geliştirilen yapay zekanın yeni bir dil geliştirdiğini ve başka bir yapay zeka ile iletişim kurduğu haberini okudunuz mu bilmiyorum ama bunun ne denli tehlikeli noktalara geleceğini de düşünemiyorum. Facebook’un yapay zekası başka bir yapay zeka ile iletişime geçince ikisinin de fişleri çekilmiş. Çek fişi bitir işi hesabı yani.

Yapay zeka tam olarak geliştirildiğinde kullanılacağı alanları bir düşünün. İnsanın yapabildiği her şeyi yapamayacak olsalarda insandan daha zeki ve pratik olacakları kesin. Bunun içinde en güzel örnek iki robotun bazı eşyaları satmayı öğrenmesi ve değer ataması aynı zamanda aralarında takas yapmaları gerekirken kendi ortak dillerini oluşturmalarıdır. Yine Çin’de üretilen bir yapay zekanın Çin’i yöneten Kominist Partiyi eleştirmesinin ardından kapatıldı. Amaç dışına sapma görüldüğü için kapatmak zorunda kaldılar.

Faydaları ne olurdu? Tüm teknoloji alanlarda kullanılırdı. Üretim hızlanır ve alış verişler jet hızında yapılırdı. Uzun hesap gerektiren işlerde dakikalar içinde hesaplar yapılırdı. Sağlık alanında çığır açardı. İnsanoğlunun düşünemediklerini düşünür ve anında uygulardı. Daha çok örnekler verilebilir. İnsanlık için faydalı denilebilir fakat diğer türlü yani tehlikeleri neler olurdu diye sorsak galiba ilk cevap şu olurdu ”Kendi kendine tüm nükleer silahları ateşler ve Dünyayı cehenneme çevirirdi”. Bu en kötü senaryo elbette ama bunun dışında aklınıza gelebilecek tehlikeleri de yaratma kapasitesine sahip olurdu.

En iyi arkadaşınızın bir yapay zeka olduğunu hayal edin. Okey oynadığınızı ya da dertleştiğinizi düşünün. Acaba ne kadar gerçekçi olurdu? Bu işin en son noktası tabiki. Bu yazımızı okuyan bir çok arkadaşımızın da ”Ne yapay zekası arkadaş ben yarın acaba karnımı doyuracak parayı kazanabilecek miyim?” dediğini duyar gibiyim. Diyeceğim şu ki biz hala karın doyuracak parayı kazanmaya çalışırken başkaları da yapay zeka ile tavla oynasın. Ne diyelim yapan yapıyor yapamayan da ancak böyle bizim gibi haberlerini yapıyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
841 0,446