Windows 10’da Oturum Açma Sesi Değiştirme

Windows 10’da Oturum Açma Sesi Değiştirme


Windows 10’da Oturum Açma, Kapatma ve Bilgisayarı Kapatma Sesleri Nasıl Değiştirilir?

Windows 10’dan önce oturum açma, kapatma ve bilgisayarı kapatma esnasında çalan sesleri istediğimiz gibi değiştirebiliyorduk. Microsoft bir sebepten ötürü Windows 10’da bu ayarların değiştirilmesini gizledi. Peki, bu ayarları nasıl değiştireceksiniz?

Windows, işletim sisteminin en ayrıntılı ayarlarını bile değiştirebilmenizi ve değişik sistem etkinliklerinde çalan sesleri dahi ayarlayabilmenizi sağlıyordu. Öyle ki, Caps Lock, Scroll Lock ve Num Lock tuşlarına bastığınızda dahi istediğiniz seslerin çıkmasını sağlayabiliyorsunuz. Fakat Windows 10’da, halen bir çok değişik sistem etkinliği esnasında çalan sesleri değiştirmenize izin veriyor fakat oturum açma, kapatma ve bilgisayarı kapatma seslerinin ayarlarını gizli tutuyor. Aslında bu ayarlara erişim sağlayabiliyoruz fakat öncesinde Windows Kayıt Defterinde birkaç değişiklik yapmamız gerekiyor.

Kayıt Defteri’nde Bazı Değişiklikler Yaparak Ses Kontrol Paneline Ayarları Geri Getirin

Standart Uyarı: Kayıt Defteri Düzenleyicisi çok güçlü bir araçtır ve yanlış kullanmanız halinde bilgisayarınız eski haline dönmemek üzere bozulabilir. Yapacağımız işlem son derece basit bir işlem ve adımları takip ettiğiniz sürece bir sorun yaşamayacaksınız. Daha önce Kayıt Defteri üzerinde hiç çalışmadıysanız öncesinde Düzenleyici’yi kullanmak için nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca kullanmaya başlamadan önce sisteminizi ve kayıt defteri’ni yedeklediğinizden emin olun.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlat tuşuna basıp “regedit” yazarak bulup açıyoruz.

Bilgisayarınız üzerinde değişiklik yapılmasını onayladıktan sonra sol taraftaki menüden “HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\EventLabels” bölümünü açıyoruz.

EventLabels başlığının üç alt başlığı içinde küçük değişiklikler yapacağız. İlk olarak bilgisayarı kapatma sesini değiştireceğiz. EventLabels başlığının içinden “SystemExit” alt başlığını seçin. Sağ taraftan, ExcludeFromCPL değerine çift tıklayın.

Buradaki değerin 1 olması bu ayarın Ses Denetim Seçenekleri kapsamı dışında kalmasını sağlamaktadır. Değeri 0 ile değiştirin ve tamama tıklayın.

Daha sonra, EventLabels başlığının içindeki WindowsLogoff ve WindowsLogo alt başlıkları için de aynı değişikliği uygulayacaksınız. Her birine girip ExcludeFromCPL değerlerini 1 den 0 a çevirin.

Windows’u yeniden başlatmanıza gerek yok. Değişikliklerinizi hemen kontrol edebilirsiniz. Sağ alttaki hoperlör simgesine sağ tıklayıp Ses Denetim Seçenekleri panelini açın.

Yeni ayarların gelmiş olduğunu göreceksiniz. Buradan istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Eğer kendi kendinize Kayıt Defteri’ne dalmak istemiyorsanız sizin için, bütün bu işlemi tek tıkla yapabilmenizi sağlayan Kayıt Defteri Bilgileri’ni hazırladık. Önce indirin ve arşivden çıkarın. “System Exit Sound Hacks,” “Windows Logon Sound Hacks,” ve “Windows Logoff Sound Hacks” adında üç klasör göreceksiniz. Her birinin içerisinde de ayarları Ses Denetim Seçenekleri paneline geri getirme veya gönderme seçenekleri mevcut. Eğer kendiniz de Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni öğrenmek istiyorsanız, “hiçbir zaman geç değil”.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
831 1,767