Vmware Esx Ve Esxi Server Hakkında Bilgiler

Vmware Esx Ve Esxi Server Hakkında Bilgiler


Vmware Esx Ve Esxi Server Hakkında Bilgiler

California kökenli bir şirket olan Vmware bünyesinde ESX ve ESXİ işletim sistemleri bulunur. Sanallaştırma adına her yerde karşımıza çıkıyor. Daha doğrusu her alanda diyelim. Vmware en çok Workstation ürünü ile biliniyor daha doğrusu bizim ilgi alanımıza giren konular dahilinde. Şirket bu sistemleri sürekli geliştiriyor. Sanal dünya ile haşır neşir olanlar bilirler fakat normal İnternet kullanıcıları bunun ne işe yaradığını pek bilmezler (bizde dahil araştırıp ne olduğunu öğrenene kadar). Ne işe yarar diye sorduğumuzda ise; birbirinden farklı  makinede kurulu olan işletim sistemlerini sadece bir  makinede birleştirmek.

Kurulum

Bu sanallaştırma yazılımı başka bir sistem üzerine kurulamaz. Eğer sistem başka bir yazılıma üzerine yüklenecek olursa hata verir bu dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Bu sistem her şeyi ile kendine özgüdür. Birbirinden tamamen bağımsız osları çalıştırabilir. Nasıl Çalışır diye soracak olursak; Örneğin hali hazırda bir sunucunuz var diyelim bu sunucu üzerine sanallaştırma sistemi kurarak eldeki kaynakları çok sayıda makineye paylaştırıp daha çok verim elde ediyorsunuz.

 

ESX İle ESXİ Arasındaki Fark

Sondaki i harfi daha gelişmiş bir versiyonu ifade eder gibi duruyor ama bu tam tersidir. ESXİ sınırlandırılmıştır. Ücretsizdir. ESX daha geniş kapsamlı ve gelişmiş halidir. Bunu ücretsiz elde etmek mümkün değildir. Lisansını almak gerekir.

 

 

 

Sistem birden çok makine de işleyebiliyor. Burada da dikkat edilmesi gereken husus kurulum sırasında yeterli swap space ayarlamak yoksa sistem çökebiliyor. 3 gb swap space’ye sahipseniz siz tutupta 250 gb server kurarsanız patlama kaçınılmazdır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

871 0,962