Vatikan Nasıl Bir Ülkedir?

Vatikan Nasıl Bir Ülkedir?


Vatikan Nasıl Bir Ülkedir?

Genel kültür sorularında sıkça karşımıza çıkan dünyanın en küçük ülkesi neresidir sorusunun cevabı elbette Vatikan’dır. Vatikan nasıl bir ülkedir?, Vatikan’ın özellikleri nelerdir? gibi sorularının cevaplarını ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz.

Ülke Özellikleri

Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir. Ülkenin toprak büyüklüğü sadece bir şehir kadardır. 0.44 kmlik bir alan içinde bulunur. Bir karşılaştırma yapacak olursak bizim ülkemizdeki en küçük şehir olan Yalova’dan bile küçüktür. İtalya da bulunan Vatikan’ın tek komşusu İtalya’dır. Vatikan katoliklerce kutsal ülke kabul edilir. Herkesin bildiği katoliklerin ruhani lideri olan Papa Vatikan’dadır. Katoliklerin dini merkezi burasıdır. Burada devlet başkanlığını Papa üstlenir. Yönetim şekli mutlak monarşidir. Nüfusu 1000 kişiyi aşmaz ancak ağırladığı turist ile dünyanın önde gelen uğrak yerlerinden biridir. Vatikan’ın çevresini 1 saatte dolaşmak mümkündür. Ülkenin etrafı duvarlarla çevrilidir. Küçük bir ülke olmasına karşın medyada söz sahibidir. Bir çok gazete, dergi, radyo ve tv gibi medya unsurlarını yönlendirir. Küçücük bir ülke ancak gelirleri çok büyüktür. Bağışlardan tutunda medyadan elde ettiği gelirlere kadar hatırı sayılı bir para döner burada. Bu ülkenin askeri var mıdır? evet vardır. yaklaşık 110 asker bulunur ve bu askerlere İsviçreli Muhafızlar adı verilir. Askerler 500 yıldan fazla bir sürede burada görev yapmaya devam etmektedir. Asker olmak için çeşitli özelliklere sahip olmak gerekir bunlardan en ilginci boyun 1.74 cm olması gerekir. Diğer özellikler ise İsviçre vatandaşı olmak zorunludur. Bekar olmak gerekir. Katolik olmak şarttır. Lise ya da üniversite okumuş olmak mecburidir.

Papa 

Papalık seçimleri Vatikan’da yapılır. Papa, Havari Petrus’un halefidir. Katoliklerin dini lideridir. Hristiyanların dini lideri değildir sadece katolik mezhebinin dini lideridir. Kardinaller Papa’yı seçer. Oylama sonrası bir Papa seçilemezse Sistine Şapeli’nin bacasından siyah dumanlar çıkar. Eğer Papa seçilmişse bacadan beyaz duman çıkar ve halk bunu coşkuyla kutlar.

 

 

 


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1691 1,321