Türkiye’de Yaz Turizminin Geleceği

Türkiye’de Yaz Turizminin Geleceği


Türkiye’de Turizminin Geleceği

Türkiye hem coğrafi konumu hem de sahip olduğu kültürel değerleri ile dünyada maalesef değeri az bilinen bir ülkedir. Sadece gazetelere ve dergilere Türkiye’nin sahip oldukları güzellikleri yazmakla bu iş olmuyor. Vay efendim Türkiye şu kadar turist çekmiş, yok efendim Türkiye turizm cennetiymiş. Bunları bir geçmek lazım. Ülkemiz eğer değerleri yeterince ilgi görüyorsa cennet sıfatını hak eder. Ama biz de olduğu gibi sadece tek amaç turisti soyup soğana çevirmekse cennet yerine turizm cehennemi desek daha doğru olacaktır. Bize düşen öncelikle turizm bölgelerindeki esnaflara bir standart getirmek. Ahlaklı satış yapmayı öğretmek. Müşteriyi kolundan tutup içeriye çekmenin kaba bir davranış olduğunu öğretmek. Turizmin geleceğine değinmeden önce aşağıda da ince bir sitem paragrafı var okuduktan sonra düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz arkadaşlar.

Sevgili arkadaşlar Fransa’daki bir demir yığınına sadece bir demir yığınına milyonlarca insan geliyor. Sadece demirlerden oluşmuş bir yapı. Bunu nasıl başardılar? Eyfel kulesinden bahsediyorum. Sadece bir demir yığınına aşkı romantizmi nasıl yüklediler? Nasıl bir etki bırakmışlar? Vallahi bravo ne diyelim. Bizim insanlarımızda Paris denilince aaaa ne kadar romantik derler hatta o demir yığının önünde aşk yaşamayı da çok isterler. Vatanımızda tartışmasız her ilde aşkı dibine kadar yaşarsınız yeter ki milli olun yeter ki batıya özenmeyin. Elin adamı demir yığınına milyonlarca turist çekiyor bizde hala dizelim otelleri gelsin turist mantığı ile devam edelim. Devam edelim derken de gidişat pek de devam edemeyeceğimizi gösteriyor.

Yaz Turizminin Geleceği

Yaz turizmin geleceğine değinelim bu kadar sitem yeter. Turizmin geleceği otellere bağlı olarak bilinir ama bu yanlıştır. Turizmde gelecek eğitim almış esnaftan, reklama ayrılan miktarın 2 katına çıkmasından, diğer ülkeler ile iyi geçinmekten(boyun eğmeden), müşteri her zaman haklıdır mantığından vazgeçmekten, turistleri kral gibi görmeyi bırakmaktan, turizm bölgelerindeki görüntü kirliliğini tamamen yok etmekten, müşteriye verilen içeceğin içine koyulan sudan vazgeçmekten(giderleri azaltmak için), taşkınlık yapan ya da kendini padişah sanan turistleri anında otelden atmaktan, fiyat indirimi yerine kaliteyi artırmaktan geçer. Evet turizmin içinde yetişmiş ve halen turizm de ülkesi için çalışmakta olan biri olarak bunları yapmaz isek turizmde gelecek filan aramayalım. İlla bir gelecek arayacaksak nasıl olabilir? gelen turist artar eywallah. Oteller doluluk oranlarının üstüne çıkar. Sokaklar turistten geçilmez buna da eywallah ama turist turistliğin hakkını vermezse o zaman yürüyen, tüketen et kemik yığını olmaktan başka hiç bir profil çizmez. Turist harcayacak arkadaş! Turist harcamak zorunda! İsrailden, ordan burdan gelecek turistle de bu iş olmaz. Avrupa ülkelerini ve Rusyayı kaybetmez isek bu bize yeter. Bunca yıl nasıl yetmişse bundan sonra da yeter. Yaz turizminde çalışan vatandaşlarımızın çoğunun bildiği dil İngilizce, Almanca ve Rusça dır. Bu da gösteriyor ki bize turizmde Avrupa ülkeleri ve Rusya kazandırır. İşin bir de dış etkenlerine bakalım. Siyasi nedenlerden ya da terörizmden kaynaklı sıkıntılar olduğu sürece turizmden tam randıman almayı bekleyemeyiz. Biz nasıl başka yerlere giderken önce canımız, can güvenliğimiz diyorsak onlarda da aynısını söyler. Patlayan bombalar, diğer ülkeler ile restleşmeler derken turizm de performans iyice düşer. Müşteri başka bir yere alıştımı o müşterinin geri gelmesi artık çok zordur. Bu kanıya da nasıl vardığımı soracak olursanız 13 yıldır aynı otele gelen bir turistin ”Neden başka bir yere gideyim ki?  Buradan memnunum. Yılda bir kez tatil yapıyorum onu da ya mahvedersem ne olacak? ya gittiğim başka yerde yemekleri beğenmezsem ne olacak? ” demesi gibidir.

Yukarıda bir cümle kullandım ”Bunca yıl nasıl yetmişse bundan sonra da yeter” dedim. Biz bu konuda ne kadar ileriyi gören, tam donanımlı bir turizm mantığına sahip olursak turizmde bir gelecek arayabiliriz. Turizmde çalışan binlerce kişi de en azından şu cümleyi kurabilir ”Emekli olana kadar burdayım”.

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1711 0,663