Türkiye’de drone uçurmak yasak mı?

Türkiye’de drone uçurmak yasak mı?


Drone, insansız hava araçları sınıfına giren ve ilk olarak askeri amaçlarla kullanıma sokulan bir araçtır. Fakat özellikle son yıllarda birçok şirket, bu insansız hava araçlarını kişisel kullanıma uygun olarak üretmeye başlamış ve an itibariyle de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Kısa filmleri ve kaliteli fotoğrafları dahi rahatlıkla çekebilme imkanı sunan bu cihazlar çok fazla ilgi gördüğünden, kullanımı ile ilgili detaylar da merak edilmektedir.

Türkiye’de drone uçurmak yasak” şeklinde bir söylem duyuyoruz sürekli. Peki bu yasaklar hangi kurallara göre kimler tarafından belirlendi? Drone uçurmak neden yasak? İşte bunlar için bulduğumuz cevaplar:

Öncelikle şunu belirtelim, özellikle kamuya açık alanlarda, bizim olmayan diğer özel mülklerde ve askeri alanlarda drone uçuşu yasak. Ancak izin dahilinde bu tip uçuşlar yapılabilir. Drone için nereden izin almalıyız? Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlediği Uçuşa Yasak Bölgeler, Uçuş Şartları ve Alan Gereklilikleri şeklindeki başlıklarla belirlenmiş maddelerine uyularak ve uçuş için yine bulunduğumuz bölgedeki müdürlüklerden gerekli izinleri almamız gerekiyor.

Türkiye’de tüm illerin valilikleri, bu drone uçuşları için yönetmelikler düzenlemiş. İstanbul’da drone yasak mı? Ankara’da drone yasak mı ya da İzmir’de drone yasak mı? şeklinde bir arama yapmanıza gerek yok. Drone uçuşları için kesinlikle izin almamız gerekiyor. Eğer bu izinleri almadan kafamıza göre drone uçurursak büyük cezalarla karşı karşıya kalabiliriz.

Drone uçuşa yasak bölgeler için bu linke tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

841 1,146