Tunus İşi Balon Modelli Erkek Bebek Ceketi

Tunus İşi Balon Modelli Erkek Bebek Ceketi


Tunus İşi Balon Modelli Erkek Bebek Ceketi

Tunus işi oldukça kolay bir örgü modeldir. Hanımların zevkle ve kolaylıkla örebilecekleri ve istedikleri gibi şekil verebilecekleri örgü türüdür. Size anlatacağım bu modeli ben internetten buldum ve çok hoşuma gitti. Tunus işini bilmeyen ve model koymasını bilmeyen birisi için sadece resimlere bakarak yapmak zor olabiliyor. Ben çoğu zaman bebek örgülerimde Nako Baby Lüks Minnoş kullanıyorum. Hem yumuşak hem de kadifemsi bir görünüm sağlıyor.

Tunus İşi Balon Modelli Ceket Yapımı için 3.5 numara tunus şişi (afgan şişi)  ve beyaz ya da krem rengi ip ile örüyoruz. Bu modelimizi yakadan başlıyoruz. 1-1,5 yaşında ki çocuklar için 80 ilmek ile yani (zincir ile) başlıyoruz. 80 ilmek başlayıp 4 sıra tunus işi lastik örüyoruz.

 

Lastik kısmını ördükten sonra kol, omuz ve sırt ayrımı için yukarıda görmüş olduğunuz sayılara göre ayrım yapıyoruz. Ön kısım için 14 ilmek örüyoruz. İlik yeri için ben 8 ilmek bıraktım. 14 ilmekten sonra artıracağımız ilmeğin sağından bir artıyoruz işliyoruz ve solundan bir tane daha artırıyoruz. Kol ayrımı için 14 ilmek daha örüyoruz, yine aynı şekilde sağdan ve soldan birer artırıyoruz. Arkada 20 ilmek kalacak ve aynı işlemi diğer kol evi içinde yapıyoruz. Bu işlemi 30 tane delik elde edene kadar devam ettiriyoruz. 30 deliğe ulaştıktan sonra ön kısmı kol ayrımına kadar işliyoruz kol ayrımına geldiğimizde işlemeden arka kısmı işlemeye devam ediyoruz. Aynı işlemi diğer kol için de yapıyoruz kolu işlemeden ön kısma geçiyoruz.

Kol kısmını ayırdıktan sonra balonların yapımına kadar düz şekilde örmeye devam ediyoruz. Balonların yapımı oldukça basit hanımlar. İlk balon için 12 ilmek düz örüyoruz ve renkli ipimizi takıp 5 ilmek örüyoruz. İkinci sırada balonun sağına ve soluna birer ilmek daha renk katıyoruz ve 7 ilmek olacak şekilde 3 sıra örmeye devam ediyoruz. 4. sırada balonun kenarlarından birer tane beyaz işliyoruz. 5. sırada 3 renkli ilmek kalacak şekilde sağdan ve soldan birer tane beyaz işliyoruz. 6. sırada yine aynı şekilde 3 renkli ilmek işliyoruz. Diğer balonlarda bu sayı ile aynı olacak şekilde sağına ve soluna farklı renklerde yine aynı işlemde balonlar yapıyoruz. Balonların ardından lastik kısmına kadar düz bir şekilde örmeye devam ediyoruz. Lastiği yakada yaptığımız gibi tunus işi lastik yapıyoruz ben 8 sıra lastik yaptım ve modelimi bitirdim. Süslemeye gelince ben balonların iplerini dikerek yapmaya çalıştım fakat güzel durmadı bu yüzden zincir çekerek üzerine dikmeyi tercih ettim. Birleşme yerine de dilerseniz kendi renginde kurdele yapın dilerseniz de eliniz de malzemeniz varsa fiyonk yapmak için mavi ya da farklı renkte kurdeleler kullanabilirsiniz.

Dilerseniz bu modeli kızlar içinde yapabilirsiniz. Tunus işi ile yapmış olduğum 4. modelim bu oldu. Sizlere de tavsiye ederim hanımlar. Şimdiden kolay gelsin sizlere.

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
611 0,391