Titreme Hastalığı Nedir?

Titreme Hastalığı Nedir?


Titreme hastalığı, vücudunuzun bir kısmını kontrol edilemez şekle sokan hastalık türüdür. Ritmik bir şekilde vücudunuzun bölgesinde etkisini göstererek kontrol edilemez bir durumda bulunmaktadır. Tıp içerisinde hastalığın adına “Tremor” adı verilmektedir. Titreme hastalığı vücudun herhangi bir yerinde kısıtlama olmadan meydana gelebilir. Meydana gelen titreme hastalığı hangi zamanlarda oluşacağı da belli olmamaktadır. Titreme hastalığı çoğu zaman ciddi bir hastalığın habercisi olmasa da bazı hastalıkları bizlere haber vermektedir. O yüzden kendiliğinden geçmeyen tremor hastalığı için mutlaka uzman bir doktora gözükmede fayda olacaktır. Titreme hastalığı nedir sorusuna yanıt bulabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Titreme Hastalığı Nedir?

Titreme hastalığı vücudun herhangi bir yerinde meydana gelerek kişilerin kontrol edemeyeceği şekilde ritmik olarak titremeye yol açmaktadır. Parkinson, multipl, skleroz, spor sonrası yorgunluk veya aşırı duygu yüklemeleri titreme hastalığına sebep olabilmektedir.

Titreme Hastalığı Nedir?

Titreme Hastalığı Vücudun Hangi Kesimlerinde Görülür?

Titreme hastalığı ilk paragrafta belirttiğimiz gibi vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Fakat en sık görülen yerler az çok bellidir. El titremesi, kol, baş, ses teli, gövde, bacak gibi kısımlarda daha çok görülmektedir. Burada sıklıkla meydana gelen titremeler ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Tremor Hastalığı Nedenleri

Kişiler stres altında, aşırı duygu durumlarında veya kaslarını çok kullandıklarında titremeleri tıpta normal olarak görülür. Fakat bu durum sürekli tekrar ediyorsa ciddi sorunlar olabilir. Sizler için bazı tremor hastalığı sebeplerini sıraladık.

  • Aşırı kas yorgunluğu
  • Kafein tüketimi
  • Aşırı stres
  • Yaşta ilerilik
  • Kan şekeri seviyesinin düşük olması
  • Travmatik beyin hasarları
  • Parkinson hastalığı
  • Alkol bağımlılığı
  • Hipertiroidi

Titreme Hastalığı Tedavisi Nedir?

Titreme hastalığı önemli hastalıklardan kaynaklanmıyorsa uygulayacağınız birkaç yöntem vardır. Kafein kaynaklı titremeler için kafeinden ve türevleri uyarıcı maddelerden uzak durabilirsiniz. Aynı şekilde stresten kaynaklanan titreme hastalığında daha huzurlu bir yaşam sürdürmek titremelerin önüne geçecektir. Son olarak yaşam tarzınızı değiştirebilir ve sürekli titreyen elinizi daha az kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki çözümler derdinize deva olmuyorsa tıbbın nimetlerinden yararlanmanız gerekecek. Titreme hastalığında hastanelerde ilaç, botoks enjeksiyonu, fizik tedavi ve beyin stimülasyonu cerrahisi kullanılarak hastalar tedavi edilmektedir.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1871 1,430