Tekasür Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu Ve Türkçe Anlamı

Tekasür Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu Ve Türkçe Anlamı


Tekasür Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu Ve Türkçe Anlamı

Fazileti:

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Tekasür suresini okumaya devam eden kişi manevi alemde ‘şükrü eda eden’ diye isimlendirilir.“(1) Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bir kere Ashabına buyurdu ki: “sizin her biriniz her gün 1.000 ayet okuyamaz mı?” buyurdu. Onlar (Radıyallahü Anhüm): “Buna kimin gücü yeter ya Resulallah?” dediklerinde, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem): “Sizin biriniz Tekasur suresini okumaya kadir değil midir?” buyurdu.(2) Rivayet Edildi ki: Her gün okuyan kabir azabından emin olur. Tam ve yarım baş ağrıları için Tekasür suresinin ikindi namazından sonra okunması çok faydalıdır. Her gün okuyan, İlahi hoşnutluğa mazhar olur; işleri açılır, kazancı artar. Dünyevi ve uhrevi musibetlerden kurtulmak için günde üç defa okunur. Her kim bu sureyi okumaya devam ederse, kendisine dünyada verilen nimetlerden dolayı hesaba çekilmez. Bir kişi, yağmur yağarken oturup ara vermeksizin 7 kere bu sureyi okursa, Allah’u Teala o kimseye hesapsız sevap verir.

Arapça Yazılışı:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

اَلْهٰيكُمُ التَّكَاثُرُۙ

حَتّٰى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَۜ

كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَۙ

ثُمَّ كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَۜ

كَلَّا لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَق۪ينِۜ

لَتَرَوُنَّ الْجَح۪يمَۙ

ثُمَّ لَتَرَوُنَّهَا عَيْنَ الْيَق۪ينِۙ

ثُمَّ لَتُسْـَٔلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّع۪يمِ

Arapça Okunuşu:

Elhâkumut tekâsur(tekâsuru). Hattâ zurtumul mekâbir(mekâbire). Kellâ sevfe ta’lemûn(ta’lemûne). Summe kellâ sevfe ta’lemûn(ta’lemûne). Kellâ lev ta’lemûne ilmel yakîn(yakîni). Le terevunnel cahîm(cahîme). Summe le terevunnehâ aynel yakîn(yakîni). Summe le tus’elunne yevmeizin anin naîm(naîmi).

Türkçe Anlamı:

(1-2) Çokluk kuruntusu sizi o derece oyaladı ki, nihayet kabirleri ziyaret ettiniz. (3-4) Hayır! Yakında bileceksiniz! Elbette yakında bileceksiniz! (5-8) Gerçek öyle değil! Kesin bilgi ile bilmiş olsaydınız, (orada) mutlaka cehennem ateşini görürdünüz. Sonra ahirette onu çıplak gözle göreceksiniz. Nihayet o gün (dünyada yararlandığınız) nimetlerden elbette ve elbette hesaba çekileceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

891 0,596