Tarık Buğra Kitapları Kısa Özetleri

Tarık Buğra Kitapları Kısa Özetleri


Tarık Buğra Kitapları Kısa Özetleri

Tarık Buğra-Gençliğim Eyvah (Kısa Özeti)

Kitabın baş kahramanı delikanlı mertliği ve cesareti ile herkes tarafından tanınır. Etrafında bulunanlar ona saygı gösterir saygın bir kişiliğe sahiptir. Onun bu cesareti, dürüstlüğü ona güzel bir de iş kazandıracaktır. Hayatında 2 tane kadın olacaktır ilerleyen bölümlerde ikisini de kaybedecektir. Güzel bir işe sahip olur bu iş gizli servistir. Gizli servise seçen onu bir ihtiyardır. Neden seçildiğine kendisi de biraz şaşırır ama asıl nedeni ihtiyardır. İhtiyar bu delikanlıyı kendisine benzetmektedir. Daha doğrusu gençlik yıllarındaki kişi olarak tanımlar onu. Kendisi de gençliğinde aynı ounun gibidir. Oda merttir cesurdur ve etrafındakiler tarafından saygı gösterilir. Sadece kendisine benzettiği için değil aynı zamanda kendisinin yaptığı hataları delikanlının yapmamasıdır. Kendi hatasını kabul eder fakat bu delikanlı hata bile yapmaz bu yüzden gizli servise seçilebilecek en iyi eleman olduğunu düşünür. İhtiyar onu yetiştirecek en kendisi emekli olunca yerine onu getirecektir.. Delikanlı da bunu bilir çünkü önemli görevlerde hep o vardır. Teşkilata Güliz adında biri girer. Delikanlı Güliz’e aşık olur ama mesleğinin gereği duygusallığa yer yoktur. Kız arkadaş edinmek yoktur, zayıflık yoktur. İkisi de bunu bilir ama duygularına esir olurlar. Bu ilişkiyi gizlemeye çalışırlar ama ihtiyar bunu öğrenir. Ayrılırlar. Delikanlı kendini bir boşlukta bulur. Sıdıka karşısına çıkar. Sıdıka’ya aşık olur ama kıskançlık krizine giren Güliz, Sıdıka’yı öldürür.

Tarık Buğra-Küçük Ağa (Kısa Özeti)

Tarık Buğra’nın bu ölümsüz eseri Milli mücadele dönemini ele alır. 1. Dünya savaşı bitimi ile Anadolu işgale uğrar. Her bölgesi işgal altındadır. Osmanlı yönetimi gücünü ve yönetimini kaybetmiştir. Devlet başsız kalmış buna ancak halk çare olacaktır. Kuvay-i Milliye hareketi başlamıştır. İstanbullu Hoca diye bilinen Küçük Ağa Kuvay-i Milliye karşıtı bir adamdır. Milli mücadelenin yanlış olduğunu düşünür ve Padişahın desteklenmesi gerektiğine inanır. İstanbullu Hoca(Küçük Ağa) vaazları ile ünlüdür. Öğrencilik döneminde eğitim gördüğü medresede vaazlar verir. Akşehir’e gönderilir ve burada Emine ile evlenir. Yunanlılar Anadolu’ya girer. Ankara’da İstanbullu Hoca için vur emri çıkartılmıştır. Hoca kaçarak bir çeteye sığınır ve burada Küçük Ağa adını alır. Küçük Ağa bir baskından kurtulur. Çerkez Ethem’in kardeşinin yanında yer alır. Zaman zaman yaptığının doğrumu yanlış mı olduğunu sorgular. Arabistan cephesinde savaşmış ve bir kolunu kaybetmiş olan Çolak Salih’e Hocayı yakalama emri verilir. Salih Hocayı bulur ve onunla konuşur. Zamanla Hoca Kuvay-i Milliye’nin haklılığını anlar. Çolak Salih Hocayı fikrinden vazgeçirmiş ve Kuvay-i Milliye sevdalısı biri haline getirmiştir. Kuvay-ı Milliye de bir çok başarının altında imza atar. Bir çarpışmada sağ kolundan yaralanmıştır.

Tarık Buğra-Küçük Ağa Ankara’da (Kısa Özeti)

Çolak Salih’in Akşehir’e dönmesiyle Küçük Ağa’nın birkaç yıl önceki padişah ve halife bağlısı İstanbullu Hoca olduğu anlaşılmıştır. Küçük Ağa’nın vurularak öldürüldüğünün zannedilmesi neticesinde karısı Emine’nin yaşlı bir adamla evlendirilir. Akşehir’e gönderilen Çolak Salih bu durumu öğrenince bu zor haberi vermektense Küçük Ağa’nın yanına dönmemeyi tercih eder ve kayıplara karışır. Kendisi de bu duruma çok üzülür. Küçük Ağa, bu sırada Çerkeş Tevfik Bey’in evinde onun ve kardeşlerinin ihanetini önlemeye çalışır. Küçük Ağa önceleri de ihanetlerini önlemek üzere Çerkezlerle çarpışmış, onların birçok adamını vurmuştur. Tevfik Bey’in evinde bir toplantı düzenlenir. Çerkezlerin Saruhan mebusu olan küçük kardeşleri Reşit Bey’le bütün çeteyi idare eden büyük ağabey Çerkeş Ethem de Tevfik Bey’in evindeki toplantıya katılır. Çerkeş Ethem, Saruhan Mebusu Reşit Bey ve onun Ankara’daki grubu sayesinde istediklerini gerçekleştireceğine inanmaktadır. En önemli isteği yetersiz bulduğu Garp Cephesi Kumandanı İsmet Paşa’nın değiştirilmesidir. Bu değişim çeşitli planlar yapar. Çerkeş Ethem bu konuda öylesine kararlıdır ki bütün birliklerini toplayıp Ankara’ya yürümeyi göze almıştır. Diğer anlamda bir isyanı göze almıştır. Onun Düzce’de hazırlığını yaptığı Kütahya’ya baskın teşebbüsü Küçük Ağa’nın önlemleri ve Kuvayı Milliye’nin zamanında haberdar edilmesiyle yenilgiyle sonuçlanır. Çerkeş Ethem yenilgiyi hazmedemez. Çerkeş Ethem bunun üzerine kaçıp Yunanlılara sığınır. Bu yenilginin nedeni aslında Küçük Ağa’dır. Küçük Ağa çok başarılı olmuştur. Küçük Ağa gösterdiği yararlılıklar üzerine Mustafa Kemal Paşa tarafından Ankara’ya çağrılır. Bir süre Ankara’da kalan Küçük Ağa, Fevzi Paşa’nın yanına geçer. Bir gün Fevzi Paşa’nın adamları ile Akşehir’e giden Küçük Ağa, karısının bir başkasıyla evlendirildiğini ve ağır hasta olduğunu öğrenir. Görüşemediği karısı Emine, birkaç gün içinde ölür. Doktor Haydar Bey, oğlu Mehmet’i anneannesinden alarak babası Küçük Ağa’ya getireceğine söz verir. Küçük Ağa kötü haberlere rağmen mücadelesine devam eder.

 


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1581 1,586