Şeker Kırışıklıklara Yol Açar Mı?

Şeker Kırışıklıklara Yol Açar Mı?


Şeker Kırışıklıklara Yol Açar Mı?
Sağlık uzmanları yüksek “şeker alımı” ile kollajen ve elastin zedelenmesi arasında bir ilişki görüyorlar. Sağlıklı ve genç bir ciltte, “kollajen” ve “elastin” (proteğin lifleri), cildi yekpare ve nemli tutmak için esnek ve elastik bir halde bulunuyor. Fakat yaşlandıkça kollajen ve elastin hassaslaşıyor, kırılganlaşıyor ve kurulaşıyor. Bu da ciltte kırışıklıklara ve sarkmalara neden oluyor.
Bunun yaşlanmanın doğal bir belirtisi olmasına karşın sağlık uzmanları bu süreci yavaşlatmak için yapılabilecek bir şeyler olduğunu düşünüyor. Şekeri azaltmak gibi.
Neden Şeker?
Uzmanlar şeker moleküllerinin zararlı bir başka molekülün ortaya çıkmasıyla sonuçlanacak şekilde protein moleküllerine tutunduğunduğunu belirtiyor. Bu moleküller “glikasyon” ile biten olarak adlandırılıyor. (Kısaca AGEler). Ne kadar çok şeker tüketirseniz vücudunuz o kadar AGE geliştiriyor. Bu AGEler ayrıca yakınındaki “proteinlere” de zarar verip cilt üzerinde negatif domino etkiler bırakıyor. Bunun dışında çok fazla şeker tüketilen bir beslenme alışkanlığı edinmiş kişilerde cilt vücuttaki “antioksidan enzimlerini” yok ederek deriyi güneşe daha duyarlı hale getiriyor.
Uzmanlar fazla şeker içeren besinlerden uzak durmanızı, güneş gözlüğü kullanmanızı ve günlük B1 ve B6 vitamini takviyesi almanızı tavsiye ediyor. Bunun dışında aminogusınidin ve alistin içeren cilt bakım ürünleri de kullanabilirsiniz. Aminogusınidin ve alistin şekerin çözünmesini engelleyerek derinize zarar vermesini, kuruluğu ve gerginliğin giderilmesini, cildin daha parlak ve renkli görünmesini sağlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
851 0,607