Saç Dökülmesini Azaltmanın Doğal Yolları

Saç Dökülmesini Azaltmanın Doğal Yolları


Saç Dökülmesini Azaltmanın Doğal Yolları

Günde 50 ila 100 tel saç dökülmesi normaldir. Ancak aşırı saç dökülmesi, yani alopecia, saç derinizin sağlıksız olduğunun habercisi olabilir. Saçlarınız kalıtımsal sebeplerden, hormonal değişikliklerden veya kullandığınız herhangi bir ilacın etkisiyle dökülüyor olabilir.[1] Yapacağınız birkaç değişiklikle buna engel olabilirsiniz.

  1. Stresi azaltın.

Aşırı stres saç dökülmesine yol açan en büyük etkenlerden biridir[2]. Gerginliğinizi azaltacak aktivitelerle stresi hayatınızdan çıkarabilir, saçlarınızın yeniden çıkmasını sağlayabilirsiniz.[3] Aşırı stresin yol açtığı saç dökülmesi türleri aşağıdaki gibidir:

Telogen effluviumunuz varsa, yüksek stres, saç köklerinizi dinlenme fazına sokacaktır. Bir kaç ay içerisinde saçlarınız birden bire tararken veya yıkanırken dökülmeye başlar.

Trikotillomaninin yüzünden saçlarınızı, kaşlarınızı veya vücudunuzun herhangi bir yerindeki tüyleri yolmak için karşı koyamadığınız bir dürtüyle dolabilirsiniz. Bunun stres, gerginlik, can sıkıntısı, yalnızlık veya hayal kırıklıklarıyla başa çıkmak amacıyla ortaya çıkan bir belirti olduğu düşünülüyor.

Stres aynı zamanda alopesi areataya sebep olabilir. Bu durumda, bağışıklık sisteminiz saç köklerinize

saldırır ve saç dökülmesine sebep olur.[4]

  1. Saçınıza İyi Bakın

Örgü, topuz veya at kuyruğu gibi kafa derinizin gerilmesine sebep olan saç modellerinden kaçının. Saçını fazla kıvırıp bükmeyin. Saçınızla sık sık oynamayın. Saçlarınızı yıkarken nazik olun ve her zaman ılık su kullanın. Saçlarınızı çok sert taramayın. İnce dişli taraklar saçınızın tararken daha az dökülmesini sağlayacaktır. Maşa, yağ veya kalıcı boyaları az kullanmaya çalışın. [5]

  1. Bol Bol Su İçin

Saç köklerinizin %25 i sudan oluşmaktadır. Günde en az 30ml su tüketin. Bu vücudunuzun nem dengesini ayarlayacak ve saçlarınızın sağlıklı uzamasını sağlayacaktır.[6]

  1. Sebze Tüketin

Adaçayı’nın saç dökülmesini önlediği, biberiyenin ise saç çıkarttığı düşünülmektedir.[7] Her iki gıda maddesini de yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Her hafta en az bir kere bunları kullanarak yemek yapın ve mümkünse hazır almaktansa taze olanlarını tercih edin.

Ayrıca badem yağı ve biberiyeyi karıştırıp saç köklerinize ve dökülen yerlere sürebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
851 0,424