Refik Halid Karay-Gurbet Hikayeleri (Kısa Özeti)

Refik Halid Karay-Gurbet Hikayeleri (Kısa Özeti)


Refik Halid Karay-Gurbet Hikayeleri (Kısa Özeti)

İlk hikaye Eskici: Hasan Filistin’e gitmek üzere vapura biner. Filistin’e gitmek sebebi ise annesini ve babasını kaybetmesidir. Artık yanında kalabileceği bir akrabası kalmadığından Filistin’deki halası kalacağı tek yerdir. Yabancı bir dil yabancı bir kültür ve çok farklı insanlardan oluşan bir ortamda Hasan yaşamaya çalışır. Zorlanmaktadır çünkü halasının dışında Türkçe konuşacağı kimse yoktur. Bir gün eve bir eskici gelir. Adam Türkçe konuşunca Hasan adamın karşısına geçer ve konuşmaya başlar. Adama sordukça sorar his susmaz. Adam işini bitirince gider ama Hasan adama alışmıştır ve gitmesini istemez arkasından ağlar.

İkinci hikaye Köpek: Osman ve bir köpeğin hikayesi anlatılır bu bölümde. Osman gurbette yani Lübnan’da çalışmaktadır. Osman içine kapanık yalnız yaşayan biridir. Kimseyle konuşmaz işinden eve evden işe gidip gelir. Bir gün yine işe giderken bir köpek görür. Bu köpeğinde kendisi gibi olduğunu düşünür ve onu yanına alır. Osman gittiği her yere köpeği götürür ve ona iyi bakar. Bir gün Osman zabıtalar tarafından yakalanır çünkü kaçak çalışmaktadır. Osman’ı şehir dışına atmak isterler ama Osman ısrarla köpeğin de gelmesini ister ama izin vermezler. Osman köpekten ayrılmak zorunda kalır.

Üçünü hikaye Testi: Ömer Lübnan’da çalışmaktadır. Şoförlük yaparken bir gün arabasına üç kişi biner. Hemen doktora gitmesini isterler. Doktor da pek yakında değildir. Yolda giderken merak eder sorar nesi var diye. Onlarda testiyle su içerken içinde bulunan arının adamı boğazından soktuğunu söylerler. Adam zor nefes alıp vermektedir. Ömer doktor yazan bir yer görür ve durur. Adamı içeri götürürler ama içeride doktoru ölü halde bulur. Hemen ardından adamda oracıkta ölür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

811 0,541