Peygamber Devesinin Yaşamı (Özet)

Peygamber Devesinin Yaşamı (Özet)


Peygamber Devesinin Yaşamı
Peygamber devesi tabiri caizse bir canavar. Neden mi? hayvanlar arasında en saldırgan türler arasında yer alır. Yamyam böcek diye de bilinir. Peygamber devesine uzaylı böcekte denir. Kafa yapısı uzaylı profilini andırdığı için böyle adlandırılıyor. Çok çeşidi vardır ama hepsinin amacı aynıdır. Yakala ve canlı canlı ye.
Yaşam alanı olarak dünyanın her yerinde yaşayabiliyorlar. Yumurtlamadan önce çiftleşme merasimi başlar ve çiftleşme bittikten sonra dişi erkeğini yer. Erkekler dişilerden daha küçük olur. Yumurtasını ağacın dallarına bırakır ve yavrular burada gelişir. Türden türe göre değişiklik gösterebiliyor. Kimi türlerde yüzlerce yavru çıkarken kimi türlerde sadece bir düzine oluyor. Yumurtadan çıktıktan sonra kardeşler ayrılıyor ve tehlikeli bir dünyaya adım atıyorlar. Kolay hedef haline geliyorlar. Kamuflajları çok iyi düzeyde ama kertenkele ya da kurbağa gibi avcılar bu kamuflajı bozuyor. Tarantulaların öğünleri de peygamber develeri ile renkleniyor.
Avcı av olabilir. Yetişkinler kendinden daha küçükleri yiyebilir. Sinekleri, güveleri, kendi türlerini yiyebilirler. Canlı canlı yemesi yamyamlık sıfatını kazandırıyor. Kabuk değiştirerek derisini yeniliyor fakat ömürleri bir kaç ay. Kabuk değiştirme esnasında tehlikeye açık hale geliyorlar ve bu durumda bukalemunlara gün doğuyor.
Peygamber develeri yılanların yavrularını da avlarlar. 15 cm lik bir peygamber devesi 20 cm lik bir yılanı yiyebiliyorlar. Eğer çok acıkırlarsa sinek kuşlarını ya da pigme fareleri bile yiyebiliyorlar. Doğada masum gibi görünen ama aslında tam bir canavar olan peygamber devesi insanlar için elbette zararsızdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
791 0,729