Orhan Kemal Kitapları Kısa Özetleri

Orhan Kemal Kitapları Kısa Özetleri


Orhan Kemal Kitapları Kısa Özetleri

Orhan Kemal-Murtaza (Kısa Özeti)

Murtaza ailesi ile birlikte mübadele yıllarında yaşamış biridir. Türkiye’ye Yunanistan’dan göç etmiştir. Orada bıraktıkları varlıklar karşılığında Türkiye’den varlık sahibi olmayı reddetmiştir. Bu olayı çevresindeki herkes garip karşılamıştır. Mübadele yıllarında buraya gelenler genelde zengin oluyordu. Tarla takım sahibi oluyorlardı. Ama Murtaza için bu durum farklıydı. O zengin olmak istemiyordu. Onun hayalinde dayısı gibi asker olmak vardı. Üniforma giymek ve orduda görev almak istiyordu. İş arayışına girdi. Bekçi olarak işe başladı. Asker değildi ama en azından üniforması vardı. Murtaza bir zaman sonra sıkı yönetim anlayışı ile görevini yapmaya başladı. Fakat bu mahalleli tarafından rahatsız ediciydi çünkü Murtaza gece saat on ikiyi geçer geçmez ışık yanan evlere girer ve yatmalarını söylerdi. Kendisini sanki oranın sahibi olarak görür ve düzen kurmaya çalışırdı. Onun için görev her şeyin üstündeydi. Mahalleli rahatsız olunca tepki gösterdi ve en sonunda Murtaza’yı işten attırmayı başardılar. Murtaza iş arayışına girdi. Komiser ona bir fabrikada gece kontrolünü verdi. Burada da Murtaza aynıydı. Sıkı yönetim ilan etmiş gibiydi. Konuşanları görürse hemen müdahale eder çalışmaları yönünde telkinlerde bulunurdu. Yatanları bağırarak uyandırır ve işten kaytaranları müdüre şikayet ederdi. İşçiler Murtaza’yı şikayet etmeye başladılar. Kimse onu sevmiyordu. Murtaza’nın iki kızı da bu farikada çalışıyordu. İşçiler fırsat kolluyordu ve o fırsatı yakaladılar. Kızları uyurken gelip Murtaza’ya şikayet ettiler. Murtaza önce inanmadı ama kızlarının iş esnasında uyuduğunu görünce kızın birini tuttu yere fırlattı. Kız beyin kanamasından ölmüştü. Murtaza şoka girdi ve mesleğinin her şeyinin üstünde olduğunu söyledi. Küçük oğlu bir gün bakkaldan ekme çalar. Murtaza şikayet eder ve oğlunun cezalandırılmasını ister ama hakim serbest bırakır. Murtaza iş aşkıyla yanıp tutuşurken bir taraftan da ailesine zarar vermeye devam eder.

Orhan Kemal-Gurbet Kuşları (Kısa Özeti)

Memed İstanbul da bulunan arkadaşından bir mektup alır ve İstanbul’a gelmesi gerektiğini öğrenir. Hemşehrisi Gafur Memed’i bir kaç yalanla ortada bırakıverir. Memed ne yapacağını bilmeden gezmeye başlar ve Hamal Veli ile tanışır. Kalacak yer sıkıntısını böylece atlatmıştır çünkü Veli Hancı Hacı Emmi’nin yardımı sayesinde sokakta kalmaktan kurtulmuştur. Balık pazarında bir yıkım vardır burada iş bulur çalışmaya başlar. Çalışırlarken duvar ustası Recep’ten duvar örmeyi ve okuma yazmayı öğrenirler. Recep Kastamonuludur ve iş bulmak için İstanbul’a gelmiştir. Bu üçlü yani Recep, Veli ve Memed iyi anlaşırlar. Kadıköy’de bir köşkte çalışırlarken karşı köşkün hizmetçisi olan Ayşe ile tanışırlar. Ayşe’nin çalıştığı köşk Gafur’un eski patronunundur. Gafur ile Ayşe birlikte zaman geçirmektedirler. Ayşe’nin gönlü zamanla Memed’e kayar. Ayşe artık Memed’i sevmektedir. Bunu öğrenen Gafur kıskanır ve asabileşir. Patronunun bir çalışanı ile tartışır hapse düşer. Memed ile Ayşe evlenir. Memed artık köşkte Ayşe’nin odasında yaşamaya başlar. Bu arada köyden Memed’in babası ve üç kardeşi İstanbul’a gelirler. Gelir gelmez Gafur’un odasına yerleşirler. Memed Gafur’un işini de kendi alır. Patron Memed’in patronunu çok sever ve Memed’i işten çıkararak babasını işe alır. Memed buna sinirlenir ve birikimiyle birazda borçlanarak arsa alır. Buraya bir gecekondu yapmaya başlar. Yapım aşamasında zabıtalar gelir ve evi yıkar. Memed büsbütün yıkılmıştır. Onu teselli edende eşi Ayşe’dir.

Orhan Kemal-Bereketli Topraklar Üzerinde (Kısa Özeti)

Sivas’ta İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali her yıl olduğu gibi bu yılda geçimlerini sağlamak için başka bölgelerde çalışmaya gitmek üzere yola çıkar. Yusuf çalışma konusunda daha tecrübelidir. Çukurova’nın bereketli toprakları Köse Hasan’a mezar olur. Buradaki bir fabrikada çalışmaya başlayan arkadaşlar fabrikanın ağır havası ile mücadele eder. Hasan ölür. Fabrika sahibi de Sivas’tan bir arkadaşlarıdır. Fabrikada bulunan ırgat başı işçilerden haraç almaktadır. İki arkadaş buna karşı çıkar. Fabrika sahibi de tanıdık olduğu için arkalarında duracağını zannederler ama patron diğer işçilerinin arkasında durur. Fabrikadan atılırlar. Gençlerin hayalleri vardır ancak bu şekilde hayallerine ulaşamayacaklardır. Pehlivan Ali sözlüsü ile evlenebilmek için para kazanmak zorundadır. Yusuf ta gazocağı götürüp köylünün gözüne girecektir. İnşaatta iş bulup çalışırlar. Pehlivan Ali bir metrese gönlünü kaptırır. Bu kadın Ali’nin tüm parasını yer. İnşaattan da kovulur. Bir çiftlik ağasının yanında iş bulur. Ali güçlü kuvvetli biridir. 2 kişilik işleri sadece kendisi yapar. Ağanında pohpohlaması ile gaza gelir ve geceleri de çalışmaya başlar. Bir gün yine çalışırken dengesini kaybeder ve makineye iki bacağını kaptırır. Kan kaybından ölür ama ağanın kılı bile kıpırdamaz. Yusuf arkadaşlarının ölümünden ötürü üzüntü duyar. Büyük hayallerle geldikleri yerden tek kişi olarak ayrılıyordur. Yusuf biraz para biriktirmiş istediklerini almıştır. Köye girişte köylüler onu karşılar ve tek geldiği için ağıtlar yakarlar. Yusuf iş yerinde çok sevilen biri olmuştur ve işi hemen öğrenmiştir. Yusuf hayallerini gerçekleştirmek için çok çalışır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

691 0,452