Omega-3 Yağ Asitleri Hakkındaki Gerçekler

Omega-3 Yağ Asitleri Hakkındaki Gerçekler


Omega-3 Yağ Asitleri Hakkındaki Gerçekler
Besinler hakkında büyük bir bilgi kirliliği mevcut ve ne yazık ki çoğu bilgi şüpheli ve mantıksız gerekçelere dayandırılıyor.
Son zamanlardaki çoğu safsata Omega-3’e ve bu mikro besinin vücudumuzdaki eksikliğine değiniyor. Manşetlerde geçen propagandaları kabul etmek istemeyebilirsiniz ama son günlerde yayınlanan bir makale manşetleri dinlemeniz gerektiğini söylüyor.
Söz konusu makale 2002 yılında Amerikan Kalp Birliği tarafından yazılmış “Balık Tüketimi, Balık Yağı, Omega-3 yağ asitleri, Kalp ve Damar Hastalıkları” adlı çalışma referans gösterilerek CityNews.ca tarafından yazıldı. Çalışma Omega-3 ün vücuttaki trigliserit oranını azalttığı, kalp ritmi bozukluğu hastalığına yakalanma riskini düşürdüğü, kan basıncını azalttığı ve yüksek aterosklerotik değerlerini düşürdüğü konusunda güçlü kanıtlar sundu.
Omega-3 ün aynı zamanda multipl skleroz, Crohn Hastalığı, romatoid artrit, migren ve adet ağrısı üzerinde pozitif iyileştirici etkileri olduğu da düşünülüyor.
Gereken günlük Omega-3 dozunu almak için bol bol taze yabani somon, sardalye, morina, ringa, krill yağı, hamsi ve uskumru yenmesi tavsiye ediliyor. Etiketlerinden de görebileceğiniz üzere bazı süt ürünlerine de takviye Omega-3 ekleniyor.
Vejetaryen iseniz günlük almanız gereken Omega-3’ü Omega-3 takviyeli yumurtalardan, vegan iseniz veya lacto-ovo vejetaryen diyetindeyseniz bol bol keten tohumu, kanola yağı, mısır yağı, kabak çekirdeği, soya fasulyesi, semizotu, ıspanak, hardal yağı, Brüksel lahanası, kurutulmuş mercanköşk ceviz ve fındık gibi Omega-3 içeren besinler tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
851 0,411