Namazla İlgili İbretlik Hadisler

Namazla İlgili İbretlik Hadisler


Namazla İlgili İbretlik Hadisler

İman etmiş müminler sahih hadislere inanırlar ve emredileni uygularlar. Bize farz olan namaz ile ilgili de Hadis-i Şerifleri burada sizlerle paylaşıyoruz.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Bir gün Hz. Ali’nin ikindi namazı geçmişti. Üzüntüsünden kendisini bir tepeden aşağı attı. Ağlayıp feryad etti. Sevgili Peygamberimiz bu durumundan haberdar oldu. Ashabı ile Hz.Ali’nin yanına teşrif ettiler. Halini gören Sevgili Peygamberimiz de ağlamaya başladı. Dua etti ve güneş tekrar yükseldi. Resulullah s.a.s ”Ya Ali başını kaldır, güneş hala görünüyor”. Bunu gören Hz.Ali sevindi ve namazını eda etti.

Bir başka Hadis-i Şerifte şöyle buyrulmuştur:

Büyük evliyalardan Bayezid-i Bistami, bir gece uyku bastırıp sabah namazına kalkamadı. Kalktığında namazının geçmiş olduğunu gördü ve ağlamaya başladı. O kadar çok ağladı ki sonunda bir ses işitti. ” Ey Bayezid bu kusurunu avf eyledim. Bu ağlamanın bereketi ile sana 70.000 namaz sevabı verdim” buyruldu. Bir kaç ay sonra yine uyku bastırdı. Şeytan gelip, mübarek ayağından tutarak uyandırdı ve ”Kalk namazın geçmek üzeredir” dedi. Neden beni uyandırdın ey melun dediğinde şeytan şöyle dedi ” Eğer seni uyandırmasaydım yine namazın geçecekti ve sen ağlayacaktın. Yine sana 70000 namaz sevabı verilecekti ama şimdi sadece bir namaz sevabı alacaksın”. Burada bizim kavramamız gereken bir konuda şeytanın bizim yani inananların sevap kazanmasını istemediğidir. O melun Müslümanları saptırır, doğru yoldan çıkarır. Allahu Teala bizleri yoldan çıkmayan halis kullar eylesin inşallah.

Başak bir Hadis-i Şerifte şöyle buyrulmuştur:

Büyük Veli Cüneyd-i Bağdadi buyurdu ki ”Dünyadaki 1 saat, kıyametin 1000 senesinden daha hayırlıdır. Çünkü dünyada ki  saatte hayırlı ameller işlenebilir. Sevap kazanılabilir. Allah’ın rızası alınabilir ama kıyamette hiç bir şey yapılamaz. Çünkü süre dolmuştur.

Resulullah s.a.s şöyle buyurmuştur: ”Kim ki bir vakit namazını bilerek diğer namaz ile birleştirirse, cehennemde seksen yanacaktır”. 1 hukbe 80 ahiret senesidir. Ahiretin  günü de 1000 dünya senesidir.

Hadis-i Şeriflerde namazın önemini, kazanılan sevabı ve avf edilmeyi görüyoruz. Allahu Teala hepimizi namazını dosdoğru kılan ve her kıldığı namazda 70000 namaz sevabı alan kullarından eylesin.

 

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
811 0,387