Namazın Önemi Anlamak Ve Uygulamak

Namazın Önemi Anlamak Ve Uygulamak


Namazın Önemi Anlamak Ve Uygulamak

İlk insan ve Peygamber ADEM a.s dan bu yana bütün dinlerde bir vakit namaz var idi. Hepsinin kıldığı bir araya getirildi ve Sevgili Peygamberimize (Muhammed Mustafa s.a.s) inananlara farz kılındı. Namaz kılmak islamın şartıdır. İmanın şartı değildir ama namaz kılmanın farz olduğuna inanmak imanın şartlarından biridir. Hani hep evde duyarız erkek evin direğidir, yuvayıda dişi kuş yapar diye işte namaz da dinimizin direğidir. Namazı huşu içinde kılmakta bizim görevimizdir. Namazını da eda eden kişi dinin direğini sağlamlaştırmış olur. Namazını kılmayan kişi ise direği çürütür ve çürük bir direkli ev nasıl zamanla yıkılırsa Allah korusun dinimiz de öyle yıkılır.

Namazın önemi nasıl anlaşılır diye şöyle bir soracak olursak, direksiz bir ev ayakta kalabilir mi? sorusunun cevabı bizim namazın önemini anlamamıza yardımcı olacaktır. Namaz dinimizde imandan sonra fark kılınan ilk emirdir. Namazı sadece Allah rızası için kılarız. Kuranı Kerim de namazı kılmakla ilgili en az 100 tane (Namazınızı Kılınız!) buyrulmuştur. Hadis-i Şerif te de olduğu gibi Allahu Teala her gün 5 vakit namazı kılmayı farz buyurdu. Huşu içinde 5 vakit namazını kılana cennet müjdelendi.

Namaz İslam dininde yapılması emredilen bütün ibadetlerin en değerlisidir. Hadis-i Şerifle bu konuda faydalanacağımız en iyi kaynaklardan biridir. Örnek verecek olursak namaz kılmayanın İslamda nasibi yoktur Hadis-i Şerifidir. Mümin ile mümin olmayanları ayıran farklardan biri de namazdır. Namaz Allahu Teala’ya kulluğumuzu gösterdiğimiz en büyük ibadetlerdendir. Namaza durduğumuzda Allahu Teala’nın ne kadar büyük ve övgüye mashar olduğunu biliriz. Boyun bükeriz. Ellerimizi bağlarız. Sorgusuz sualsiz sana bağlandık Rabbim huzuruna geldik namaza niyet ettik deriz.

Namaz temiz olan her yerde kılınır. İslam dini ibadette kimseyi zorlamaz. Namaz kılmanın nerde daha sevaplı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Evde yalnız başına kılınan namaz ile camide kılınan namazın arasındaki farkı biliriz. Camide kılınan namaz 27 kat daha sevaptır. Allaha ibadet etmenin yeri yoktur. Yeter ki temiz olsun. Camiler her Müslümanın kendisini eşit olarak gördüğü yerdir. Hastası, sağlıklısı, zengini, fakiri herkes camide bir olur. Allah’ın huzurunda herkes eşittir. Namaz aynı zamanda Allah’ın Huzuru sayılır.

Allahu Teala hepimizi namazını kılan müminlerden eylesin inşallah

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
771 0,396