Mutfak Temizliğinde 10 Doğal Temizlik Yöntemi

Mutfak Temizliğinde 10 Doğal Temizlik Yöntemi


Mutfak Temizliğinde 10 Doğal Temizlik Yöntemi

Biz hanımların ev içerisinde en çok vakit harcadığı yer mutfaktır. Çeşit çeşit yapmak oldukça zevk verici ve mutlu edici fakat bir de bunun yanı sıra kirlenen ocak, yağ sıçramış duvarlar, buharlaşmış mutfak dolapları var. Birçok zararlı kimyasal temizlik malzemeleri var. Bu kimyasal maddeler ellerimizde birçok çeşitli hastalığa sebep oluyor. Zararlı kimyasallar içeren temizlik malzemeleri yerine limon, sirke ve karbonat gibi doğal evde her zaman bulunabilecek malzemeleri kullanırsanız hem tasarruf etmiş, hem de doğaya ve sağlığınıza zarar vermemiş olursunuz.Sizler için araştırdık ve evde en doğal yöntemler ile nasıl mutfak temizlenir diye düşündük.

İşte mutfak temizliğinde kullanabileceğiniz 10 doğal yöntemler:

  1. Mutfak ve Banyo Giderlerini Temizleme ve Koku Giderme: Giderleri temizlemek için yarım su bardağı karbonatın üstüne 1 su bardağı sirke dökün. Ardından kaynatılmış suyu ve 5 dakika sonra soğuk su dökün. Bu kürü giderleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Tıkanmış giderleri açmak için ise yarım su bardağı karbonatın üstüne 2 su bardağı sirke dökün ve ardından sıcak su 5 dakika sonrasında ise soğuk su dökün.
  2. Pencere Camlarını Parlatma: Kimyasal madde içeren cam silme spreyleri yerine 5 su bardağı suya 2 su bardağı sirkeli suda ıslatılmış bez ile camlarınızı silin. Hem zorlanmadan kolayca silebilirsiniz hem de iz bırakmamış olursunuz. Kirlenmiş gözlük camlarınızı da sirkeli su ile silebilirsiniz.
  3. Duvarlarda Oluşan Küf Lekeleri Temizleme: Beyaz sirkeyi sulandırmadan ihtiyacınız kadar bir kaba dökün. Bir bez yardımı ile banyo, duvar vb yerler için kullanabilirsiniz.
  4. Gümüş Eşyaları Parlatma: Yarım su bardağı beyaz sirkenin içine 2 yemek kaşığı karbonat dökün ve içinde 2-3 saat bekletin. Beklemenin ardından soğuk su ile durulayın ve pamuklu bir bez yardımıyla kurulayın.
  5. Tükenmez Kalem İzlerini temizleme: Beyaz sirkeyle ıslatılmış bir bez veya sünger yardımıyla duvarlarınızda ki tükenmez kalem lekelerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz.
  6. Çıkartmalar ve Etiketleri Kolayca Çıkarma: Aldığınız ürünlerden çıkarttığınız etiketler, çocuklarınızın vazgeçemediği duvarlara, dolaplara yapıştırmaktan zevk aldıkları ile çıkartmaları, evinize ve arabanızın camlarına yapıştırdığınız etiketleri çıkarmak için bir bezi beyaz sirke ile ıslatıp çıkartmaların kenar kısımlarını ıslatın. Etiketi yapıştırdığınız yerin zarar görmemesini istiyorsanız çizmeyecek bir şey ile çıkartma ve etiketleri kazıyınız. Kazıdıktan sonra kalan etiketin yapışkanını temizlemek için biraz daha sirke dökün ve iyice silin. Ardından temiz bir bez yardımıyla tekrar silin.
  7. Halı Lekelerini Kolayca Çıkarma: Yarım su bardağı beyaz sirkeye 2 yemek kaşığı tuz ekleyin. Bir bez yardımıyla ya da patates çuvalıyla da olabilir iyice ovalayın. Halıdaki lekeleri bu karışım ile kolayca çıkarabilirsin. Sildikten sonra kurumaya bırakın ve sonra elektrikli süpürge ile süpürün. Daha koyu ve sert lekeler için ise yarım su bardağı beyaz sirkeye 2 çorba kaşığı boraks kullanın. (Boraks, suda ve sıcakta çözünen yoğunlaşmış bir borik asitten oluşan sodyum tuzu)
  8. Deri Mobilyalarınızı Canlandırın: Biz kadınlar ev eşyalarının hep şık olmasını isteriz fakat kullanışlı olup olmadığını gözardı ederiz. Son yıllarda moda olan koltuklarda deri merakı var. Açık renkli deri mobilyalarda lekeleri çıkarmak için 1 ölçek sirke, 1 ölçek keten tohumu yağını karıştırın ve iyice çalkalayın. Kullanmadığınız cam silme şişesinin içerisine boşaltın ve derinin üzerine sıkın. Temiz bir bez yardımıyla her tarafa yayın ve biraz bekletin sonra temiz bir bezle silin.,
  9. Mutfaktaki Yağ Lekelerini Çıkarma: Birçok temizlik malzemeleri var yağları anında çıkaracağını iddia ediyorlar fakat bu maddeler kokuları ile hem sağlığınıza hem de elinize zarar verebilir. Bu inatçı yağları sirke ile kolayca çıkarabilirsiniz. Batan ocağınızı, fırınınızı, aspiratörü vb alanları 1 ölçek suyla 1 ölçek beyaz sirkeyi karıştırıp ıslatılmış bezle silin ve arından temiz bezle tekrar silin.
  10. Mum Lekelerini Çıkarma: Kurumuş mum lekelerini önce saç kurutma makinesiyle yumuşatın ardından bir bez yardımıyla üstünden alın. Geriye kalan mum kalıntısını 1 ölçek su ve beyaz sirke karışımı ile ıslatılmış bezle silin.

Sirkeyi her türlü temizlikte kullandık fakat mermer üstünde, incilerinizi ve antikalarınızı temizlemekte kullanmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
831 1,301