Microsoft, Uygulama Simgelerinin Tasarımını Değiştiriyor

Microsoft, Uygulama Simgelerinin Tasarımını Değiştiriyor


Microsoft, Uygulama Simgelerinin Tasarımını Değiştiriyor 

Microsoft’un Groove Müzik, Solitaire Koleksiyonu, Dosya Gezgini gibi pek çok uygulaması bulunuyor. Uygulamalarının tasarımlarında yıllarca büyük değişiklikler yapmayan Microsoft, artık klasikleşmiş tasarıma sahip uygulamalarının simgelerini değiştirmeye hazırlanıyor.

Bilindiği üzere Microsoft, bir süredir birçok uygulama ve hizmetin tasarım dilini birleştirmek için çalışıyor. Fakat resmî olarak bu tasarım öğeleri, şimdiye kadar sadece Office uygulamalarına geliyordu.

Bu durumu değiştirmek isteyen Microsoft, Windows 10 uygulamalarına da yeni simgeler getirmeye hazırlanıyor. Posta, Takvim, Ekran Alıntısı ve Taslak ve Kamera uygulamaları için tasarlanan simgeleri daha önceden görmüştük, ancak son birkaç gün içinde daha fazlası ortaya çıktı.

Yeni simgeler, daha önceki simgeleri de Twitter hesabından paylaşan Aggiornamenti Lumia tarafından keşfedildi. Kökten bir değişikliğe gitmeyi hedefleyen Microsoft’un simgesini değiştirmeyi düşündüğü uygulamalar arasında Filmler ve TV, Groove Müzik, Hava Durumu, Microsoft Solitaire Koleksiyonu yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak şirket, Windows 10’un gelişimi sırasında uygulama simgesini birkaç kez değiştirdiği Dosya Gezgini için de yeni bir simge getirecek.

Yeni simgeler, hala Microsoft’un birçok simgesinde görmeye devam ettiğimiz mavi tonları da içeriyor. Ancak aynı zamanda bazı uygulamalar, renk gradyanları da dahil olmak üzere biraz daha renkli olacak gibi görünüyor. Ne olursa olsun yeni görünüm, şu anda kullanımda olan düz beyaz simgelerden daha canlı ve hoş duruyor diyebiliriz.

Bu sürüm, ayrıca pek çok yeniliği içerecek olan tamamen yeni bir “Başlat Menüsü” de içerecek. Simgelerin yeni Başlat menüsü ile birlikte kullanılması bekleniyor. Daha standart bir simge skalasını ve bazı yenilikleri içeren yeni Başlat Menüsü, muhtemelen bu yıl bitmeden kullanıma sürülecek.

Microsoft Office simgelerini Windows ve Web üzerinde kullanırken genelde oldukça muhafazakar bir tutum sergilemiştir. Tüm bu simgeler iş-tablonuzu veya okul raporlarınızı hazırlamak için tıkladığımız fonksiyonel şeyler aslında.

Şirket bu fonksiyonel simgeleri yeniden tasarladı ve Önümüzdeki aylarda hem masaüstü ve hemde web üzerindeki Yeni Office Simgeleri aşağıdaki gibi görünecek.

Yeni tasarımda her simgenin kendine özgü ayırt edici şekli var. Örneğin Excel’de elektronik Tabloları anımsatan bir dikdörtgen simgesi kullanılırken, PowerPoint için dairesel pasta grafiğini temsil eden yuvarlak bir şekil kullanılmış.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1901 0,825