Manuel Spamdan Nasıl Kurtuldum?

Manuel Spamdan Nasıl Kurtuldum?


Manuel Spamdan Nasıl Kurtuldum?

Merhaba arkadaşlar. Bu makalemizde sizlere manuel spamdan nasıl kurtulduğumuzu, neler yaptığımızı, hangi metodları kullandığımızı, ne tür fedakarlıklar yaptığımızı, manevi ve maddi olarak neleri göze aldığımızı anlatacağız.

Tam 6 aylık bir kapanma süresi ve edilen zararlar nasıl insana saç baş yoldurtuyor. Verilen emekler karşısında hala ret cevabı almak insana nasıl da koyuyor. Nerde yanlış yapıyorum sorusunu 1000000 kez kendinize soruyorsunuz ve sabırla cevabı bekliyorsunuz.

Nasıl Spam Yedik?

Arkadaşlar başlayalım şimdi hikayemize… Kontrolsüz işleyen bir mekanizma istenilen sonucu veremez. Hüsrana uğratır, kırar, incitir, kafayı yedirtir. Bizde böyle işleyen bir mekanizma vardı. Sitede paylaşılan konuların gayet özgün olduğunu düşünüyorduk ve inceleme yapmıyorduk. Sitemiz için çalışan 2 editöre  güveniyorduk. Gelirler inanılmaz bir hızla artmaya başladı. Özellikle son 2 ay zirveyi görmüştük. Sonra bir gün gelen bir e-mailde sitenin spam yediğini gördük. Tabiri caizse dünyalar başımıza yıkılmıştı. Hani sokakta portakal satan ve tek geçim kaynağı bu olan seyyar satıcıların tablalarını elinden almak ya da işten kovulmak gibi bir şeydi.

Spam yedik çünkü kopya içeriğe sahip konu makale sayısı, özgün olan konu sayısından fazlaydı. Biz editörleri çalıştırmaya başladığımızda gayet özgün içerikli konular vardı. Ama son halini detaylı incelediğimizde berbat bir duruma gelmişti. Google usta dedi ki siz kopyala yapıştır yaparak emek hırsızlığı yapıyorsunuz, haksız kazanç sağlıyorsunuz. Alın size spam dedi.

Sonra baktık ki çoğu makale içerisinden birden fazla köprüler var. Başka sayfaya yönlendiren linkler var. Yine site içerisindeki başka bir konuya yönlendirme yapılıyordu. Hoooopp dur bakim dedi Google usta. Sen ziyaretçileri öyle sırf sayfa görüntülemeyi arttırmak ve sitende daha uzun tutmak için ordan oraya gereksiz yere dolandıramazsın sitenizde dedi çünkü bu yönlendirmeler aşırı idi.

Kalitesiz o kadar çok makale vardı ki yani 100 kelimelik makaleler kakılı (Çok anlamında) idi. Tamamen kalitesiz kumaştan yapılmış bir ceketi giydikten sonra kolunuzu canlıca (güçlü bir şekilde) kaldırın caaarrrt sesini duyarsanız. Yırtılır…İşte biz de o yırtılmayı dibine kadar yaşadık. Kaliteden yoksun, bilgi değeri taşımayan ve sadece Alexa da sıralama yükseltme amaçlı bir sürü makaleler vs. Google usta dedi ki durun bakalım siz insanlara kalitesiz bilgiler veremezsiniz.

Yukarıda saydıklarımızı birer cümle ile ifade edecek olursak;

  1. Özgün olmayan kopya içerik
  2. Sayfa içerisinde bulunan aşırı köprüler ve linkler
  3. Kelime sayısı az kalitesiz, değersiz makaleler

Evet arkadaşlar spamı yedik hemen ne yapmalıyız diye araştırmaya başladık. Derinlemesine bilgiye sahip olmadığımız için bir tane paralı SEO hocası tuttuk. Bir …..tan anladığı yokmuş boşu boşuna zamanımızı yedi. Paramızı geri aldık tabi ki. Neyse buna benzer bir kaç kişi daha araştırdı. Adminlik verdik baktı etti ama sonuç yine hüsran. Artık kafayı yer hale gelmiştik. Her seferinden spam kaldırma isteği reddediliyordu.

Hangi Yolları İzledik?

Tavsiye üzerine sitemizde bulunan bütün makalelerin anahtar kelimelerini ve etiketlerini kaldırdık. Yani bütün makaleler etiketsiz ve anahtar kelimesiz idi. Bu işlemi yaparkende geçen uykusuz geceleri anlatsam ah ah neyse…İstek gönderdik yine olmadı. Gereksiz konuları silmemiz tavsiye edildi. Sildik. Kalitesiz içerik olduğunu düşündüğümüz bütün makaleleri kaldırdık. Makale içinde bulunan bütün köprüleri kaldırdık. Kopya içerik olduğunu düşündüğümüz bütün konuları kaldırdık. Kimileri dedi vay efendim url ile sıkıntı var, kimileri dedi linklerde sıkıntı var. Laga luga bol idi. Önüne gelen sallıyordu.Denedik olmadı.

Neler yaptığımızı madde madde halinde sıralayacak olursak durum şöyle idi;

  1. Kalitesiz içerikli makaleleri sildik
  2. Kopya içerikli makaleleri sildik
  3. Az bir yazı ve çok fazla resim olan makaleleri sildik
  4. Yeni ve tamamen özgün makaleler ekledik
  5. Fazla köprüleri kaldırdık
  6. Makale içinde çok fazla bulunan linkleri kaldırdık
  7. Sadece Google politikalarına uyan makaleleri bıraktık.

Kısaca ne var ne yok her şeyi sildik. Toplam 8000 olan makale sayısı 500 e inmişti. Tertemiz bir site onay almak için bas bas bağırıyordu. Hadi hazırım gönder şu yeniden değerlendirme isteğini diye. İçimiz cız etmişti makaleleri silerken bunun birde isteğin onaylanmasından sonraki kısmı vardı. O kadar makaleyi tekrar oluşturmak çoooook uzun sürecekti. Neyse yaptıklarımızı açıklama kısmına yazdık detaylı bir şekilde. Gerçekten çok uğraştık ve sonunda hak ettiğimiz onayı aldık:) bu arada 6 ay geçti. 6 ay boyunca stresini çektik ama biz yanlış yaptık. Aslında yapılması gereken makale silmek ve özgün makale eklemek. Olay bu. Vay ben kapalı siteyi açarım vay ben şunu yaparım diyenler çok olacaktır. Biz tavsiyemizi sizlere söyledik. Detaylı bir temizlik ve temizlikte yapılanların hepsini güzel bir şekilde yeniden değerlendirme isteği gönderme kısmında açıklamada yazmak hatta resimlerle neler yaptığınızı destekleyebilirsiniz.

Herkes söylüyor özgün olun diye evet gerçekten özgün olmak gerekiyormuş yoksa bizim gibi böyle spam yiyip oturuyormuş insan. Biz bile bile kopya içerik girmedik ama çalışan editörler bizim inceleme yapmadığımızı görüp kopyala yapıştır yapıyormuş, parasını alıyormuş. Sonrada bize de spam yemek düşüyormuş. ÖZGÜN OLUN tıpkı benim bu okuduğunuz makaleyi yazarken özgün dolduğum gibi! 

Not: Yorum kısmına sorularınızı ya da takıldığınız konuları yazabilirsiniz. Yardımcı olmak için can atıyoruz. Biz bunları  yaşadık ve kurtulduk. Umarız sizlerde hemen kurtulursunuz

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

861 0,593