Kurban İçin Büyükbaş Ve Küçükbaş Miktarları

Kurban İçin Büyükbaş Ve Küçükbaş Miktarları


Kurban İçin Büyükbaş Ve Küçükbaş Miktarları

Ülkemizde ne kadar büyükbaş ve küçükbaş hayvan olduğunu merak ettiyseniz buyurun yazımıza. Her yıl kısmi tartışmalara yol açan kurbanlıklar yeterli olacak mı? sorusuna cevap geldi. Buna göre bu yıl kurbanlıklar yeterli olacak ancak yüksek et fiyatları kurbanlık alımlarını zorlaştırıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yılda ülkemizde kurbanlıklar görücüye çıkmaya başladı. Yükselen et fiyatları kurbanlık fiyatlarını da arttırdı. Bir kaç yıl öncesine kadar 600-900 tl olan kurbanlık fiyatları bu yıl 100-1600 tl civarında. Vatandaşın bir kısmı yüksek kurbanlık fiyatlarından dolayı bu yıl kurban kesemeyecek. Asgari ücretle çalışan ve ay sonunu zor getiren vatandaşlar için kurbanlık hayal oldu. Asgari ücretle neredeyse başa baş giden kurbanlık fiyatları vatandaşı etkiliyor. Türkiye genelinde cansız 20 kg et verebilecek küçükbaş hayvanların fiyatı en az 1000 tl. Hal böyle olunca vatandaş “Acaba kurban kesmesem mi? “sorusunu sormaya başladı.

Ülkemizde büyükbaş ve küçükbaş hayvanları kurbanlık ihtiyacını karşılayacak miktarda. Yapılan açıklamaya göre ülkemizde 16.1 milyon büyükbaş ve 44.3 milyon küçükbaş hayvan mevcut. Sayılara bakıldığında bu yıl kurbanlık bulmakta zorluk çekilmeyecek. Kimileri kurbanlığın yetmeyeceğini ve kurbanlık ithal edileceğini savunsa da veriler gösteriyor ki Türkiye kurbanlık açısından sıkıntı yaşamayacak.

Her yıl yükselen et fiyatları vatandaşın cebine yansıyor ve et tüketimini de etkiliyor. Kurban bayramı öncesi bazı vatandaşlar kurbanlık fiyatlarını duyunca kesmekten vaz geçiyor. Dar bütçeyle geçim yapan bir ailenin kurban kesmesi neredeyse imkansız çünkü hesaplar ortada. Ay sonunu zor gören vatandaşlar için kurbanlık hayal diyebiliriz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

871 1,027