Köy Tavuğu İle Civciv Nasıl Çıkarılır?

Köy Tavuğu İle Civciv Nasıl Çıkarılır?


Köy Tavuğu İle Civciv Nasıl Çıkarılır?

Civciv nasıl çıkar hiç merak ettiniz mi? Civciv çıkarma işlemi doğal olarak nasıl yapılır? Hangi yumurtalar tercih edilmelidir? Buzdolabından çıkmış yumurta ile kuluçka yapılır mı? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Evlerinin bahçesinde tavuk besleyemeyenler için, besleyipte civcivin nasıl çıkacağı hakkında bilgisi olmayanlar için civcivin nasıl çıkacağını detaylı bir şekilde anlatacağız.

Kuluçkaya yatacak olan tavuk kurk(kızgın) olmalıdır. Yani yumurtlamayı bırakmış ve yuvanın üzerinde sürekli yatan, kalkmamakta ısrar eden, kaldırmaya çalıştığınız da (gurk, gurk) şeklinde sesler çıkaran tavuklar kuluçkaya yatmaya hazır demektir.

Kuluçka İçin Hangi Yumurtalar Tercih Edilmeli?

Kuluçka için yumurta kesinlikle kafeste horoz olan tavuklardan alınmalıdır. Horozu olamayan tavukta yumurtla ama bu yumurtadan civciv çıkmaz. Kuluçka için yumurta taze olmalı. 2 haftayı geçmemeli. Elinizde salladığınız zaman içinden ses gelmemeli ve yumurta içindeki sıvı hareket etmemelidir.

Kuluçkanın Yeri Nasıl Olmalı?

Kuluçkanın yeri çukur bir vadi şeklinde olmalıdır. Etrafı dağlarla çevrili bir vadi düşünün.Tavuk vadinin üzerine yatacak ve çevresinden dışarı yumurta taşmayacak. Koyulan yumurtaların hepsine tavuğun sıcaklığı işleyecek. Tüm yumurtalar tavuğun altında, kanatlarının altında kalacak. Yoksa soğur ve yumurtanın içi bozulur yeteri kadar sıcağı almazsa civciv çıkmaz. Tavuğun kuluçkaya yatacağı yer yumuşak olmalı. Saman, odun talaşı veya yün üzerine olabilir. En sağlam olanı saman ve odun talaşıdır. Tavuğun büyüklüğüne göre yumurta sayısını artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Civciv oluşumu Ve Yumurtanın Çatlaması

Tavuğun yumurtaların üzerine yattığı andan itibaren 21 gün boyunca bu süreç devam eder. Yazın 20 günde de çıkabilir hava sıcaklığının etkisi ile. Kışın 22 güne uzayabilir. Ortalama 21 gündür. Kuluçka süresince tavuk en  az 2 güne bir yuvadan çıkmalı ve toprak ile buluşmalıdır zira toprak alamayan tavuk bitlenir ve kuluçkayı tamamlayamadan ölür. Tavuğun yemi ve suyu yuvadan uzakta olmamalıdır. 21 gün sonunda civcivler çıkmaya başlar. Tam ısı almış yumurta erken çatlar. Isınması aksayan yumurtalar ise daha geç çatlar. Fire verme ihtimali yüksektir. Tavuğun altına koyulacak standart yumurta 9 tanedir. Eğer tavuk büyükse 11 ya da 13 yumurtada koyulabilir. Civcivler çıktıktan sonra kabukları temizlenir ve civcivler beslenmeye başlanır.

NOT: Umarız aradığınız bilgiye ulaşmışsınızdır. Merak ettikleriniz ve sorularınız varsa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Cevaplayıp hemen yayınlarız. Teşekkür ederiz www.beyinsi.com ailesi

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ömer Faruk zengi dedi ki:

    Gurk tavuğumun yatışı 4 gün uzadı 11 yumurtadan 4 yumurta kaldı ve 25 gün olmasına rağmen çıkmadı yumurtalara baktım fakat içi boş değil ağırlık var ama neden hala çıkmadı yumurtanın içinde ölmüş olabilirlermi

    1. knowledgeable dedi ki:

      Merhaba Ömer Faruk. 4 gün yatış uzadı demekle neyi kastediyorsun? Eğer tavuk aralıklarla yatmış ve kalkmışsa yumurta bir soğuyup bir bir ısındığından ısı dengesi bozulur ve yumurtalar bozulur. Eğer tavuk yatmaya başladıysa o günden itibaren 21 gün ya da kışın soğuk olduğu için 22,23 günde çıkıyor civcivler.Bir kaç gün daha bekle. Yumurtayı sallama sakın.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

881 1,476