Kemal Tahir Kitapları Kısa Özetleri

Kemal Tahir Kitapları Kısa Özetleri


Kemal Tahir Kitapları Kısa Özetleri

Kemal Tahir-Rahmet Yolları Kesti (Kısa Özeti)

Maraz Ali’nin hedefi dağa çıkıp her yere ün salan bir eşkiya olmaktır. Çerçi Süleyman Ağa’nın yanında çalışır. Süleyman Ağa Maraz Ali’yi yetiştirir. Bütün işlere onu gönderir. Ayak işleri de olmak üzere tüm angarya işleri de o yapar. Çerçi Süleyman Ağa Maraz Ali’ye sürekli telkinde bulunur bir anlamda cesaretlendirir. Bir de Sungurlu Uzun İskender vardır. Sungurlu Uzun İskender eski bir eşkiyadır. Çerçi Süleyman Ağa ile Sungurlu Uzun İskender önceden beri arkadaştırlar. Arif ağa2nın küçük bir kızı vardır 13 yaşındadır. Bu küçük kız sözde Uzun İskender’e aşıktır. Arif Ağa’dan kızı isterler ama Arif Ağa kızını vermez. Kitapta bir de Kasım dede vardır. Kasım dede dükkan açar ve Çerçi Süleyman Ağa’ya rakip olur. Süleyman Ağa müşterisini paylaşmaktan hoşlanmaz ve sinsi planlar kurmaya başlar. İstidacı Bilal Efendi, Uzun İskender, Süleyman Ağa iyi anlaşırlar. Bir plan yapılır. Plana göre Arif Ağa kızı bir tek şartla vereceğini söylemiştir ama aslında böyle bir şey yoktur. Bir nevi iftira atılacaktır. Kasım Dede’nin mekanını basarak para alacaklar ve Süleyman Ağa’ya getireceklerdir. Süleyman Ağa yanında çalışan Maraz Ali’yi Uzun İskender’in yanına verir. Eski eşkiyalardan bir kaç kişiyi de kandırarak grup kurarlar baskını gerçekleştirirler. Muhtar, Arif Ağa ve kasım Dede bir tuzak kurarlar intikam alırlar. Yakalanırlar ve hapishaneye gönderilirler. Maraz Ali hapse girmekten kurtulamaz.

Kemal Tahir-Esir Şehrin İnsanları (Kısa Özeti)

Kamil Bey ve ailesi İspanya’dan İstanbul’a dönmüştür. O dönemde Osmanlı hem toprak hem de itibar kaybetmektedir. Halk sıkıntıya girmiştir. Kamil Bey kendine ait olan mülkleri satmak ister. Batılı kültürle yetişmiş bir ailesi vardır. Kendi öz kültürlerinden uzak dururlar. Kamil Bey giderek kendini memleket meselelerinin içinde bulur. Babasından kalma köşkü onararak buraya yerleşir. Diğer köşkler ile de ilgilenir. Liseden arkadaşı Ahmet bir gün çıka gelir ve Kamil’den yardım ister. Kamil o sırada Nedime Hanım’a ait olan Karadayı gazetesinde çalışmaktadır. Karadayı gazetesi Anadolu ile haberleşme için kullanılan bir araç haline gelir. Hatta bu gazeteden başka iletişim çok zordur. Düşman kuvvetlerinin Anadolu’daki askerlere saldırı hazırlığında olduğu bilgisini alan Nedime Hanım bu haber ulaştırması için Kamil’e görev verir. Kamil artık vatan sevdalısı ve vatanın bütünlüğü için çalışan biridir. Görevi seve seve kabul eder. Planlar bir sandığa konur ama Kemal gemiye sandığı yüklediği sırada yakalanır. Kimin şikayet ettiği araştırılırken Nedime Hanım’a yardım ediyormuş gibi gözüken ama aslında casus olan Niyazi olduğu ortaya çıkar. Kamil tutuklanır ve sorgulanır. Sorgu esnasında vatan millet aşkını düşünür ve kendi de dahil Nedime Hanım’ı da ele verecek şeyler söylemez. Nedime Hanım hakkında sorulan sorulara cevap vermez. Ailesi de Kamil’in tutuklandığını şaşkınlıkla karşılar. Kamil Bey bir vatan sevdalısı olarak tarihteki yerini alır.

Kemal Tahir-Kurt Kanunu (Kısa Özeti)

Cumhurbaşkanına bir suikast hazırlığında olan  Aldülkerim, Laz İsmail, Ziya Hurşid ve Baytar Rasim planlarını devreye sokmak için uğraşırlar. Mustafa Kemal’in İzmir de olacağını gazetelerden öğrenirler. Ancak bir sonraki gün gazeteler hiç bir şey yazmaz. Planlarının sekteye uğrayacağı korkusu içinde düğümleri çözmeye çalışırlar. Abdülkerim’in sevdiği bir arkadaşı da bu olaya karışır ama Abdülkerim onun olaya karışmasını hiç istemez. Kara Kemal durumu en başta anlamaz ancak Abdülkerim detaylarıyla durumu anlatır. Kara Kemal de bir endişe uyanır. Çok geçmez bu suikast haberi her yerde duyulur ve suikastı planlayanlar içeri atılır. Abdülkerim ve Kara Kemal yakalanamamışlardır. Kaçmaya da ikna olan Kara Kemal kendini nasıl bir olayın içinde bulduğuna anlam veremez. Abdülkerim ve Kara Kemal kaçarlar ve bir çiftliğe sığınırlar. Çiftliğin sahibi Semra Hanımdır. Burada bir süre kalırlar ve kılık değiştirip kendilerini tanınmaz hale getirirler. Fotoğrafları ortalıkta gezerken halk bunlardan şüphelenir. Baskın yapılacağını anlayan ikili başka bir yere kaçar. Abdülkerim bir kadının yanında saklanır. Kara Kemal ise eski tanıdığı Emin Bey’in yanına gelir. Emin Bey Kara Kemal’e değer verdiği ve yanında kıymetli olduğu için yardım eder. Sonra Kara Kemal’in izi bulunur. Yakalanır ama o esnada kendini vurur intihar eder.

Kemal Tahir-Yorgun Savaşçı (Kısa Özeti)

Cemil cepheden henüz dönmüş ve İstanbul’a teyzesinin yanına yerleşmişti. Orduda görev yaparken Yüzbaşı rütbesinde idi. Teyzesinin kızı Neriman’a ilgi duymaya başlar ve evlilik hayalleri kurar. Neriman’ın kocası savaşta şehit düşmüştür ve yetim kalan çocuğu ile hayat mücadelesi vermektedir. Bir gün Cemil eve geldiğinde Neriman’ın pencereden dürbünle baktığını görür. Kendisi de bakınca polislerin bir ittihatçı bir arkadaşını kovaladığını görür. Cemil arkadaşına yardım etmek ister fakat Neriman bunu engeller. Arkadaşı yakalanacağını anlayınca intihar eder. Cemil diğer ittihatçı arkadaşlarını bulur ve Patriyot’u buradan kaçırmaya karar verir. Bu plana Neriman da dahil olur. Neriman teyzesini ziyaret edecekmiş gibi yapıp Patriyot’u kadın kılığına sokarak dışarı çıkaracaktır. Bakkal bu durumdan fark eder. Neriman panik yapar ve kendini ele verir. Cemil bunun üzerine bakkalı döver. Saklanmak zorundadırlar. Her yerde aranıyorlardır. Bir doktorun evine yerleşirler. Cemil Neriman ile evlenmek ister. Nikah kıyılacağı vakit evin basıldığı ve herkesin tutuklandığı haberini alır. Eve gittiğinde kimseyi bulamaz ve buradan Bandırma’ya geçer. Burada da halk direnişe karşıdır. Cemil zor günler geçirir. Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle Bursa’ya gönderilir. Burada Çerkez Ethem ile tanışır halkı örgütlemek için mücadele verir. Çerkez Ethem ile birlikte bir isyanı bastırır. Anadolu’nun diğer bölgelerinde halkı seferber etmek için uğraş verir. Cemil’in mücadelesi durmadan devama eder.

Kemal Tahir-Devlet Ana (Kısa Özeti)

Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarını anlatır. Kitap içeriği 6 bölümden oluşur.

1.Bölüm (Kancık Vuruş): Ertuğrul Gazi’nin at bakıcısı Demircan gönlünü bir hancı kıza kaptırır. Liya adındaki bu kız bir hanı işletmektedir. Bir gün Sen Jan şövalyelerinden bir adam gelir. Amacı beylikleri birbirine düşürmektir. Şövalye handa Liya’ya tecavüz etmek ister ama Liya elinden kurtulur. Liya’yı takip eder ve Demircan ile buluştuğu sırada Demircan’ı öldürür. Bir kaç kişi de olaya şahitlik eder.

2.Bölüm (Uyandırılan Işık): Ertuğrul Gazi hastalanır. Yerine oğlu Osman Bey’i geçirmek ister fakat kardeşi Dündar Alp çeşitli oyunlar kurarak başa geçmek ister. Rumlarla anlaşmalar bile yapar. Ertuğrul Bey’in hanımı ise bu oyunu bozmaya çalışır.

3.Bölüm (Dost Çelmesi): Osman Bey Şeyh Edebali’nin kızı Balkız’a gönlünü kaptırır. İstemeye karar verir. İstemesi içinde Alişar Bey’den rica eder. Alişar Bey kendisi kıza aşık olmuştur. Kendisi için ister ama vermezler. Osman Bey’in düşmanları Alişar Bey ile işbirliği yapar ve Balkız’ı kaçırırlar.

4.Bölüm (Fal): Bu bölümde Demircan’ı öldürenler ile Balkız’ı kaçıranlar ortaya çıkar. Olaylar aydınlanır. Balkız ellerinden kurtulmuştur ve tüm olayları bir bir anlatır açığa çıkarır.

5.Bölüm (Derin Geçit): İlk fetihler başlar. Devletin sınırları genişlemeye devam eder. Ağır mücadeleler ile geçen savaş günleri ele alınır.

6.Bölüm (Kerimcan’ın Yolu): Artık ölümler başlar. Dündar Bey gerçeklerin anlaşılması üzere Osman Bey’i öldrümeyi dener ama öldüremez. Sınırlar genişlemeye devam eder. Sen Jan şövalyesi bulunur ve öldürülür. Kılıçlara veda zamanı gelmiştir. Medresede molla olarak yaşamına devam eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

941 1,063