Kemal Tahir-Devlet Ana (Kısa Özeti)

Kemal Tahir-Devlet Ana (Kısa Özeti)


Kemal Tahir-Devlet Ana (Kısa Özeti)

Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarını anlatır. Kitap içeriği 6 bölümden oluşur.

1.Bölüm (Kancık Vuruş): Ertuğrul Gazi’nin at bakıcısı Demircan gönlünü bir hancı kıza kaptırır. Liya adındaki bu kız bir hanı işletmektedir. Bir gün Sen Jan şövalyelerinden bir adam gelir. Amacı beylikleri birbirine düşürmektir. Şövalye handa Liya’ya tecavüz etmek ister ama Liya elinden kurtulur. Liya’yı takip eder ve Demircan ile buluştuğu sırada Demircan’ı öldürür. Bir kaç kişi de olaya şahitlik eder.

2.Bölüm (Uyandırılan Işık): Ertuğrul Gazi hastalanır. Yerine oğlu Osman Bey’i geçirmek ister fakat kardeşi Dündar Alp çeşitli oyunlar kurarak başa geçmek ister. Rumlarla anlaşmalar bile yapar. Ertuğrul Bey’in hanımı ise bu oyunu bozmaya çalışır.

3.Bölüm (Dost Çelmesi): Osman Bey Şeyh Edebali’nin kızı Balkız’a gönlünü kaptırır. İstemeye karar verir. İstemesi içinde Alişar Bey’den rica eder. Alişar Bey kendisi kıza aşık olmuştur. Kendisi için ister ama vermezler. Osman Bey’in düşmanları Alişar Bey ile işbirliği yapar ve Balkız’ı kaçırırlar.

 

4.Bölüm (Fal): Bu bölümde Demircan’ı öldürenler ile Balkız’ı kaçıranlar ortaya çıkar. Olaylar aydınlanır. Balkız ellerinden kurtulmuştur ve tüm olayları bir bir anlatır açığa çıkarır.

5.Bölüm (Derin Geçit): İlk fetihler başlar. Devletin sınırları genişlemeye devam eder. Ağır mücadeleler ile geçen savaş günleri ele alınır.

6.Bölüm (Kerimcan’ın Yolu): Artık ölümler başlar. Dündar Bey gerçeklerin anlaşılması üzere Osman Bey’i öldrümeyi dener ama öldüremez. Sınırlar genişlemeye devam eder. Sen Jan şövalyesi bulunur ve öldürülür. Kılıçlara veda zamanı gelmiştir. Medresede molla olarak yaşamına devam eder.

 


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1721 1,563