Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?


Karabuğdayın normal buğdaya oranla daha besleyici ve yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Karabuğday unundan yapılan ekmek ve tahıllar beyaz ekmek buğdayına göre daha doyurucudur. Yağ oranları çok daha az, hatta yok denecek kadardır. Protein değeri çok yüksek olduğundan kolay kolay açlık hissini geri getirmeye engeller. Kan şekerini düzenleyici rol oynar. Kan şekerini diğer beyaz buğdaydan yapılan mamullere oranla birden yükseltip, alçaltmaz. Yani doygunluk hissini kısa süreli olarak tutmaz. Bu da diyet yapan, kilo almak istemeyen insanlar için çok uygundur. Lif oranı oldukça yüksek olduğundan az miktarlarda bile yenildiği zaman açlık duygusunu bastırır. Şeker hastalığının beyaz ekmeğe göre görülme riskini daha da düşürür. Kalsiyum mineralinin bulunması nedeniyle metabolizmayı hızlandırır.

Karabuğday da gluten denilen madde bulunmaz. Gluten denilen madde bulunduğu bulgur, beyaz undan yapılan besinlerde bulunur. Glutenin tolere edilememesi “çölyak” denilen bir hastalığa neden olur. Bu hastalık sonucu kişi gluten içeren yiyecek yedikleri zaman çeşitli sindirim problemleriyle karşılaşırlar. Karabuğdayda gluten olmadığı içi bu hastalığı taşıyan insanlar için mucizevi bir besin kaynağı olacaktır.

Kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolün de salınımı arttırır. Kan basıncını düzenler ve damarlarda tıkanıklığı önler. Damarlarda sertleşmeyi önler. Kansızlık yaşayan kişilerde tercih edilebilir çünkü demir içeriği oldukça yüksektir. Magnezyum, fosfor ve potasyum mineralleri yönünden de oldukça zengindir. Magnezyumun özellikle kan şekerini düzenleyici olması nedeniyle diyabet hastaları için önem taşır ve güvenilir bir karbonhidrat olarak kullanılabilir. Bağırsak fonksiyonlarını düzenler, sindirim sistemini olumsuz etkilemez, kabızlık yapmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
851 0,994