Japonlar Ne Yer?

Japonlar Ne Yer?


Japonlar Ne Yer?

Japonya yemek kültürünü kısmen Çin’den almıştır. Her ülkenin kendine özgü lezzetleri, yemek kültürleri vardır. Bizim yemek kültürümüze tamamen yabancı olan ya da benzeyen diğer ülkeler kendi yemeklerini tanıtmak için gayret göstermektedir. Bu ülkelerden biri de Japonyadır. Japonlar deniz ürünleri ağırlıklı yemekleri ile tanınırlar. Bizim belki de yiyemeyeceğimiz yemekler onlar için vazgeçilmezdir.

Japon Yemekleri

Japonlar istiridyeyi çiğ olarak yerler. Özellikle büyük istiridyeler kabuklarından ayrılır ve çiğ olarak tüketilir. Deniz kestanesini bilirsiniz zehirli iğneleri vardır. Japonlar deniz kestanesinin içini açıp çiğ olarak yiyorlar. Birçoğunuzun ilk defa duyacağı Geuduck sashimi de çiğ olarak tüketilir. Dev çatılı ilginç bir deniz canlısı fakat Japonlar bunu da yiyor. Bu canlının eti çıkartılıyor ve yemeği yapıldıktan sonra kabuğunda servis ediliyor. Daha neler duyacağız dediğinizi biliyorum ve deniz tarağının ızgarası da ne güzel olurdu şimdi gibi iç geçirişleri de hissetmiyor değilim. Deniz tarağının etleri çıkartılır ve doğranır. Doğranan etler ızgarada kabuğun üzerinde pişirilir ve yenir. Fugu sashimi bizim buradaki balon balıkları benzeri bir balıktır. Çok iyi temizlenmesi gerekir çünkü büyük bir kısmı zehirlidir. Canınız atıştırmalık çektiyse işte size takosen. Takosen, un, yumurta ve su karışımı ile yapılan bir yemektir. Deniz ürünleri ile zenginleştirilir ve aperatif olarak genelde sokaklarda satılır.

Bu yemeklerin dışında elbette bizim damak zevkimize uyan yemekler de vardır. Bunları isim olarak verelim. Eğer bu yemekleri merak edenler varsa yemek sitelerinde detaylı tarifleri mevcuttur. Dashi Tavuk, Pirinçli kek, Soslu Japon pilavı, wasabi soslu sebzeler, kani maki, Unagi, çizgili japon pastası, teriyaki soslu somon, sushi, Japon güneşi, sake sarada, meyve suşi, tavuk sote, bonfile, gyoza, balık fileto ızgara, somon marine, ton balıklı sushi, dil balığı, sebze tempura

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

881 0,695