İyi Bir Gözlük Seçimi Nasıl Olur?

İyi Bir Gözlük Seçimi Nasıl Olur?


İyi Bir Gözlük Seçimi Nasıl Olur?

Gözlük kullanmamız gereken durumlarda kendimizi iyi hissetmek için gözlük seçimini yaparız. Doğru bir seçim olup olmadığı konusunda kimi zaman kararsız kalırız. Yüzün şekli, gözün büyüklüğü küçüklüğü, gözlüğün büyüklüğü küçüklüğü gibi etkenler iyi görünmek için önemlidir.

Gözlük seçimi yapılırken yüzümüzün şekline göre gözlük seçmeye çalışırız. Örneğin yüzümüz yuvarlak hatlara sahipse yuvarlak çerçeveli ve camlı gözlükler yüzünüzle bütünleşik görünecektir bu nedenle gözlük seçiminiz çerçevesinin ve canımın yuvarlak yerine daha köşeli olmalıdır. Kare şeklinde ya da dikdörtgen şekilde olan gözlükler çok dikkat çekici olacaktır bu nedenle hafif köşeli gözlükler doğru bir seçim olacaktır. Eğer yüzünüz uzun hatlara sahipse yuvarlak gözlükler tavsiye edilmez. Bunun yerine kalın çerçeveli dikdörtgen gözlükler daha uygun olacaktır. Yüzünüzün büyük olduğunu düşünüyorsanız küçük gözlükler yerine büyük ve kalın çerçeveli gözlükler yüzünüzde daha hoş duracaktır. Gözün büyüklüğü ve küçüklüğü ile alakalı tavsiyelerimize geçelim. Eğer gözleriniz büyükse büyük gözlük yerine küçük gözlük seçimi yerinde olacaktır. Çünkü büyük gözlük gözü daha da büyük gösterecektir. Küçük gözlükler daha kibar duracaktır yüzünüzde. Gözlerinizin küçük olduğunu düşünüyorsanız ne büyük ne de küçük gözlük seçilmemelidir. Gözlükler küçük gözde kare şeklinde olmalı ve ince çerçeveye sahip olmalıdır.

Büyük gözlükler bir zamanların modasıydı ancak yüze çok büyük geliyordu. Bunun moda olması bazı ayrıntıları geride bıraktı. Fakat büyük gözlük yüzde pek te hoş durmaz çünkü gereğinden fazla büyüktür ayrıca kullanımı zordur. Bir yerlere takılma ihtimali fazla olacağından kullanırken bazı zamanlar rahatsızlık verebilir. Kadınlar için sabit bir makyaj kullanıyorsa aşırı makyajda çok renkli gözlükler seçilmemelidir. Çünkü ön planda olan gözlük müdür yoksa makyaj mıdır? bunu belirlemek gerekir. Makyaj yapılmışsa küçük ve köşeli gözlükler daha kibar bir görüntü verir. Eğer makyaj yoksa renkli çerçeveli gözlükler tercih edilmelidir. Koyu makyaj rengi ile açık renkli gözlükler daha güzel uyum sergiler. Makyaj yoksa belirli renkte gözlükler doğru seçim olacaktır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

811 0,619