Işık Cinsel Arzuları Uyandırır Mı?

Işık Cinsel Arzuları Uyandırır Mı?


Son Araştırmaya Göre Parlak Işık Erkeklerin Cinsel Arzularını Uyandırıyor

Avrupa Nöropsikofarmakoloji Kurultayı‘nın bir araştırmasına göre parlak ışık testesteron seviyelerini yükseltip erkeklerin cinsel arzularını uyarıyor.

Çalışmayı 38 cinsel arzu eksikliği tanısı konmuş birey üzerinde gerçekleştirdiler. 38 katılımcının testesteron ve libidoları ölçüldü. Ve katılımcılar iki gruba ayrıldı. Bir gruba 10.000 lux beyaz florasan ışık veridi. Daha sonrasında daha koyu bir ışığın olduğu bir kutuya baktırıldılar.

Tedaviden önce erkeker Cinsel arzularını 10 üzerinden 2 ile tanımladılar. İki hafta sonra ise bu rakam 10 üzerinden 6 ya çıktı.

Ayrıca testesteron seviyelerinde de 2.1 den 3.6 ya çıkan bir artış gözlemlendi. Bu artış katılımcıların cinsel yaşamlarında bir sıçramaya yol açtı.

Araştırmacılar aynı zamanda cinsel arzu eksikliği tedavisinde ışık metodunun uygulanmasının antidepresanlardan veya enjeksiyonlardan çok daha yararlı olduğunu vurguluyorlar. Antidepresan veya enjeksiyon gibi yöntemlerin bir çok yan etkisi bulunuyor ve çok da tavsiye edilmemekle beraber cinsel fonksiyonların kalıcı olarak kaybına, sorun yaşamasına veya seketeye uğramasına sebep olabiliyor. Işık tedavisi uygulanan cinsel arzu eksikliği bulunan erkeklerin %30’unun, kadınlarınsa %43’ünün tedaviye olumlu sonuç verdiği gözlemlendi. Tedavi ayrıca kadınların yumurtlama dönemlerini de tetikliyor. Bu üretkenliği artırıp olumlu sonuç getiriyor. Işık tedavisi diğer tüm yöntemlerin yanında sıfır yan etkiye sahip olumlu ve kesin sonuç getiren ve geleceğin en çok kullanılacak gibi görünen tedavi yöntemi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1621 0,638