İshal Nasıl Geçer? İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal Nasıl Geçer? İshale İyi Gelen Yiyecekler


Günümüzde birçok kişi farklı nedenlerden dolayı ishal hastalığına yakalanmaktadır. İshal bazı önemli hastalıkların habercisi olabildiği gibi bazen de önemli olmayan sebeplerden kaynaklanabilir. Bu nedenden dolayı bilinçli olunmalı, uzun süreli ve tekrar eden ishal durumlarında uzman doktorlar ile görüşülmelidir. İshal nasıl geçer konusunda bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Sizler için bu yazımızda ishal durumundan evde hazırlayabileceğiniz yiyecekler ile nasıl kurtulabileceğinizi anlayacağız. Böylece yolculuğa çıkacak olanlar, işte zor duruma düşmek istemeyenler vereceğimiz tarifleri kullanarak daha rahat edebilirler. Fakat belirttiğimiz gibi ishal durumunun uzun sürmesi durumunda mutlaka doktora gitmenizde fayda olacaktır.

İshal Nedenleri Nelerledir?

İshalin en önemli nedenleri arasında yer alan sorun bağırsak hareketlerinin bozulmasıdır. Bağırsak hareketleri bozulduğu takdirde vücuttan atılan dışkılar daha sıvı olmaktadır ve kişilerde sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı uyandırır.

Diğer nedenler arasında ise çok kişiyle sağlıksız ve hijyensiz evlerde yaşamak, temiz su bulamama durumu, sağlıksız gıda tüketimi, besin yetersizliği, düzensiz beslenme gibi şeyler bulunmaktadır. Tüm bunlara dikkat edildiği sürece ishale yakalanma şansınız çok daha düşük olacaktır.

İshal Nasıl Geçer? İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal Belirtileri Nelerdir?

İshal belirtileri arasında tamamen sulu veya sulumsu kıvamda dışkı gelmesi bir numaralı belirtidir. Sık sık dışkılama isteği, dışkı tutamama, bulantı ve kusma durumları, halsizlikler de ishal belirtileri arasında yer alır. Bu etkiler bazı kişilerde tek madde ile sınırlı kalırken bazı kişilerde hepsi meydana gelmektedir.

Evde İshal Tedavisi

Evde ishal tedavisi yapmak isteyenlerin öncelikle bol bol su içmesi gerekmektedir. İshal tedavisi sırasında bağırsakları temizlemenin en etkili yolu su içmektir. Dolayısı ile su tüketimini fazla yaparsanız evde uygulayacak olduğunuz tedavi yöntemlerinde de başarılı olma şansınız bir o kadar artar.

İshali geçirmek için lifli yiyecekler tüketebilirsiniz. Lifli yiyeceklere ek olarak muz, elma, elma püresi, yoğurt, lapa pilav, sade gazoz, havuç gibi yiyecekler de ishalin kesilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Son olarak ishal tedavisinde bir karışım kullanabilirsiniz. Bir litrelik ılık su içerisine 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz ekleyerek karıştırın. Hazırlamış olduğunuz şekerli tuzlu karışımı her tuvalete çıktıktan sonra yarım su bardağı olacak şekilde için.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1691 0,953