İrad-ı Cedid Nedir? ÖZET

İrad-ı Cedid Nedir? ÖZET


İrad-ı Cedid Nedir? ÖZET

İrad-ı Cedir nedir? İrad-ı Cedid ne zaman kuruldu? İrad-ı Cedid2i kim kurdu? İrad-ı Cedid’in kuruluş amacı ne idi? İrad-ı Cedid ne zaman kapatıldı?

Nizam-ı Cedid denildiğinde akla gelen terimlerin başında İrad-ı Cedid gelir. Kısaca Nizam-ı Cedid hazinesidir denilebilir. İrad-ı Cedid III. Selim’in emri ile kurulmuştur. Kuruluş amacı Nizam-ı Cedid ordusunun masraflarını, giderlerini karşılamaktır. 1793 yılında hayata geçirilen bir bütçedir. Padişah ve toplantıya katılan diğer üyeler ile birlikte bir karar alınır. Bu karara göre olağan bütçe gelirlerinin haricinde bir bütçe oluşturulur ve gelir kaynaklarının hazineden ve genel bütçeden ayrılması kararlaştırılır. Oluşturulan yeni bütçeye İrad-ı Cedid denir.

İrad-ı Cedid bir anlamda savunma bütçesidir. Ordunun giderlerini karşılamak için yeni bir bütçe kurulması kararlaştırılır. O dönemde bütçe ile alakalı farklı kuruluşlar ve muhasebe ile alakalı yöneticiler var idi. Bunlardan bazıları; Babıali, Başmuhasebe ve Ruznamçe Kalemi’dir. Başdefterdar ve İrad-ı Cedid Nazarına gelen vergiler incelenirdi. Aylık olarak düzenlenen belgeler Babıali’ye, Başmuhasebeye ve Ruznamçe Kalemi’ne gönderilirdi. İncelenen belgeler yıl sonunda bilanço olarak çıkarılıyordu. Eğer bütçede fazla para var ise bu İrad-ı Cedid hazinesine aktarılıyordu.

III. Selim’in tahttan indirilmesi ile İrad-ı Cedid kapatıldı. Kabakçı Mustafa Paşa isyanı İrad-ı Cedid’in sonunu getirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

831 0,900