İp Atlamanın Vücuda Hangi Faydaları Vardır?

İp Atlamanın Vücuda Hangi Faydaları Vardır?


İp Atlamanın Vücuda Hangi Faydaları Vardır?

Çocukluğumuzun vazgeçilmezleri arasındadır ip atlamak. Çocukken ne kadar faydalı olduğunu bilmeden atlarda atlardık zevkli gelirdi fakat belli bir yaşa gelindiğinde aslında ne kadar faydalı olduğunu fark ediyoruz.

Vücudumuzun bütün kaslarını çalıştırmak istiyorsak ip atlamalıyız. Metabolizmanın hızlı çalışmasını da doğrudan etkileyecektir. Hareketsiz kalmış kaslar ve tıkanma riski taşıyan damarlar için ip atlamak adeta anahtar görevi görür. Kasları hareketlendirir ve damarların tıkanmasına engel olur. Kan akışını hızlandırır. Stresli ve gergin bir çalışma ortamı varsa molalarda ip atlamanızı tavsiye ederiz. Biraz da olsa boyun uzamasına yardımcı olur. Bacakların incelmesinde etkilidir. Eğer bacaklarda katılaşan ödem varsa bunlar atılır. Selülit sorunu olanlar için mucize bir harekettir. İp atlamanın 15 ile 25 arası kalori yaktırdığı saptanmıştır.

İp atlamayı aşırıya kaçırırsak bu çok fazla enerjinin harcanmasına ve kasların yorulmasına sebep olur. İp atlamanın çeşitli teknikleri vardır. Bu teknikler: Normal ip atlama, çift ayak ile ip atlama, tek ayak ile ip atlama, çapraz ip atlama, geriye doğru ip atlama, çekirse stili ip atlamadır. İp atlamayı spor olarak yapanların dışında birde zayıflamak için araç olarak görenlerde vardır. Zayıflamayı düşünenler için tavsiye olarak şunları söyleyebiliriz; çift bacak ile ip atlayacaksanız 3 dakika boyunca bırakmayın ve iyice ısının. İp atlarken önce bir ayağınızı ipten geçirin sonra diğerini. Gelecek seferde ise diğer ayağınızı önce geçirin sonra ikincisini. Yani ilk atlayışta sağ bacak önce geçmişse ikinci atlayışta sol bacak önce geçmeli.

Sağlıklı günler!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

861 0,584