İnşirah Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu Ve Anlamı

İnşirah Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu Ve Anlamı


İnşirah Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu Ve Anlamı

Fazileti:

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “İnşirah suresini okuyan kimse, Bana gelipte sıkıntısını gideren gibidir (o kadar sevap ve ecir alır).”(1) Rivayet Edildi ki: Her gün 7 kere okumaya devam eden kimse kalp sıkıntısından kurtulur, bol rızka kavuşur. Bir kimse beş vakit namazın ardından okumaya devam ederse, Allah’u Teala o kimsenin her işini kolaylaştırır. Kederli bir durumda ise, ferahlığa çıkarır. Beklemediği yerden kendisine rızık ikram olunur. Kalbi her zaman huzur ve rahatlık içinde bulunur. Kendisinde göğüs darlığı bulunan kimseye bu sure okunur veya hasta olan kimse bu surenin okunmasına bizzat devam ederse, Allah’u Teala o kimseyi bu hastalıktan kurtarır. Selef-i salihinden bir kısım ulema şöyle der: “Her kim Kuran-ı Kerim’i ezberlemede zorlanıyorsa İnşirah suresini bir kağıda yazsın. Zemzem suyunda yazıları silininceye kadar beklettikten sonra bu suyu içsin.Ezber sorunu kalmayacaktır. Ayrıca bu su, böbrek taşı ve kumu bulunan kimseye içilirse, ona da bi-iznillah şifa olur. Bu sure, gönlü darları, sıkıntı çeken ve bunalıma giren kişinin üzerine okunursa, Allah’ın izni ile şifa bulur.

Arapça Yazılışı:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

اَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَۙ

وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَۙ

اَلَّـذ۪ٓي اَنْقَضَ ظَهْرَكَۙ

وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَۜ

فَاِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراًۙ

اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراًۜ

فَاِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْۙ

وَاِلٰى رَبِّكَ فَارْغَبْ

Arapça Okunuşu:

E lem neşrah leke sadrek(sadreke). Ve vedagnâ anke vizrek(vizreke). Ellezî enkada zahrek(zahreke). Ve refa’nâ leke zikrek(zikreke). Fe inne maal usri yusra(yusren). İnne maal usri yusrâ(yusren). Fe izâ feragte fensab. Ve ilâ rabbike fergab.

Türkçe Anlamı:

Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi? (2-3) Belini büken yükünü senden alıp atmadık mı? Senin şânını ve ününü yüceltmedik mi? (5-6) Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır. (7-8) Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul ve yalnız Rabbine yönel.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

911 0,764