İdeal Bürokrasi Nedir?

İdeal Bürokrasi Nedir?


İdeal Bürokrasi Nedir? Weber’e göre ideal bürokrasi nasıl olmalıdır?

İdeal bürokrasinin tanımına geçmeden önce ideal ve bürokrasi kavramlarına bir göz atalım. İdeal, arzulanan anlamına gelir. Olması istenilen, bir düzene sahip ve istenilen özellikleri taşıyan anlamında kullanır. Bürokrasi ise birden fazla anlam taşır. Bürokrasi yönetim demektir. Daha çok siyasi bir terim olarak kullanılır. Siyasiler de ülke yönetiminde olduğu için yönetici ile alakalı tüm konuları kapsar. Bürokrasi kötü anlamında da kullanılır. Otoritelerin görevi kötüye kullanması, kötü yönetim gibi durumlarda kullanılmaktadır. Sorumluluk sahibi bir yöneticinin görevini yapmaması ya da görevi kötüye kullanması da diyebiliriz. Kötü anlamını açıkladık şimdi diğer anlamına gelelim.

Weber’e göre ideal bürokrasi nasıl olmalıdır?

Bürokrasi belirli özelliklere sahip örgüt biçimi anlamına gelir. Weber’e göre bürokrasi, yazılı kurallar, yazışmalar, disipline olmuş yapı, otorite hiyerarşisi ve resmi pozisyonlardan oluşan örgüt şeklidir. Bürokrasinin bir diğer tanımı ise kamu yönetimi ile alakalıdır. Buna göre bürokrasi yöneticilerin yönetim için kurulan örgütlere dahil olması ve bu örgütlerin  tümünü ifade eder.

İdeal Bürokrasi

Weber’e göre ideal bürokrasi olağan üstü değil olması gereken bir yönetim anlayışıdır. Weber bürokrasiyi direkt tanımlamak yerine özelliklerini belirtmiştir. İdeal bürokrasinin özellikleri; Otorite hiyerarşisi, yasalarla düzenlenmiş yetki alanı, uzmanlaşma, gayrişahsilik, yönetimin yazılı belgelere dayanması, kurallar sistemi, kariyer yapısı, kamu ve özel hayatın ayrışması.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

811 0,582