Hümeze Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu Ve Anlamı

Hümeze Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu Ve Anlamı


Hümeze Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu Ve Anlamı

Fazileti:

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Hümeze suresini okursa, Allah’u Teala, Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ve Ashabı ile alay edenlerin sayısınca kendisine on hasene verir.”(1) Rivayet Edildi ki: İnsanların iftirasından kurtulmak için 21 defa okunur. Hasetçilerin şerrinden korunmak için 21 defa okunur. Uykusunda korkan, yatmadan önce 21 defa okursa bu derdinden kurtulur. Bu sure, nafile ibadetlerden sonra okunmaya devam edilirse, mal ve rızkın artmasına vesiledir.

Arapça Yazılışı:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍۙ

اَلَّذ۪ي جَمَعَ مَالاً وَعَدَّدَهُۙ

يَحْسَبُ اَنَّ مَالَهُٓ اَخْلَدَهُۚ

كَلَّا لَيُنْبَذَنَّ فِي الْحُطَمَةِۘ

وَمَٓا اَدْرٰيكَ مَا الْحُطَمَةُۜ

نَارُ اللّٰهِ الْمُوقَدَةُۙ

اَلَّت۪ي تَطَّلِعُ عَلَى الْاَفْـِٔدَةِۜ

اِنَّهَا عَلَيْهِمْ مُؤْصَدَةٌۙ

ف۪ي عَمَدٍ مُمَدَّدَةٍ

Arapça Okunuşu:

Veylun li kulli humezetin lumezeh(lumezetin). Ellezî cemea mâlen ve addedeh(addedehu). Yahsebu enne mâlehû ahledeh(ahledehu). Kellâ le yunbezenne fîl hutameh(hutameti). Ve mâ edrâke mel hutameh(hutametu).  Nârullâhil mûkadeh(mûkadetu). Elletî tettaliu alel ef’ideh(ef’ideti). İnnehâ aleyhim mu’sadeh(mu’sadetun). Fî amedin mumeddedeh(mumeddedetin).

Türkçe Anlamı:

(1-2) Arkadan çekiştirmeyi, yüze karşı eğlenmeyi âdet edinen herkesin vay haline! O ki, mal toplamış ve onu sayıp durmuştur. (O), malının kendisini ebedî kılacağını zanneder. Hayır! And olsun ki o, Hutame´ye atılacaktır. Hutame´nin ne olduğunu bilir misin? (6-7) Allah´ın, tutuşturulmuş, (yandıkça) tırmanıp kalplerin ta üstüne çıkan ateşidir. (8-9) Onlar (bu ateşin içinde) uzatılmış sütunlara bağlanmışlar ve o vaziyette o (ateş) üzerlerine kapatılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

931 0,535