Hatim Yaparken Cüz Dağıtılır Mı?

Hatim Yaparken Cüz Dağıtılır Mı?


Hatim Yaparken Cüz Dağıtılır Mı?

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Allah’ın rahmeti, iyiliği, bereketi  üzerinize olsun. Arkadaşlar çoğu kişinin merak ettiği hatim indirirken cüz dağıtılır mı? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız inşallah. Önce Hatim nedir bunu anlatalım. Hatim, Kuran’ın baştan sonra okunmasıdır. Sadece bir kişi ya da birden fazla kişi hatim indirebilir. Birden fazla kişi aralarında cüzlere ayırarak bütün Kuran’ı paylaşır. Vefaat eden birinin ruhu için okunabilir. Bir adağımız yerine geldiğinde okunabilir. Üniversiteyi kazanmak için okunabilir. Kısaca her şey için okunabilir. Müslümanların yardımlaşması gibi güzel bir olay var mıdır? Sadece günlük işlerde bir Müslüman kardeşine yardım etmek ile sevap kazanmak olmaz. Yardımlaşarak Kuran’ı hatmetmekten de sevap kazanılır. Kendiniz okursanız tabi ki daha çok sevaplı olur ama vakit yönünden sıkıntı var ise başka Müslüman kardeşlere dağıtılıp okunabilir.

Kimi alimler sevabın paylaşılıp paylaşılmadığı hususunda tartışma yapmışlardır. Elbette en doğrusunu Allahu Teala bilir. Sadece O sevabın kimlere nasıl dağıtılacağını bilir. Emri veren Yüce Yaradan günahlarımızı af eylesin. Manevi değer paylaşılır mı? Ya da mesela hatim indiren bir kişi 10 sevap alıyorsa bu hatmi 5 kişiyle yapsa kendisine 2 sevap mı düşer? Gibi soruların cevaplarını vermek kimselere düşmez. Ama hatimden olan sevabın okuyanlara verildiği hususunda alimler hemfikirdir. Burada sevap miktarı bilinmez.

Bir işi yaparken işi tek başına bitirmek zor olur. Ama 10 kişi birden yüklense iş hemen bitiverir. Tek başına bitirmenin zorlukları olduğu kadar alınan hazda fazladır. Emek verilen her şeyden alınan haz, mutluluk, sevap daha fazla olur. Kendi mantığımızla düşünecek olursak tek başımıza okuduğumuz Kuran ile hatmin daha çok sevaplı olacağına inanıyoruz. İnsanız şaşarız. Allahu Tela yapacağımız işlerden, okuyacağımız Kuran’dan inandığımız gibi sevapları almamızı bizlere nasip eylesin inşallah.

NOT: Yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz. Teşekkür ederiz www.beyinsi.com ailesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
731 0,889