Hastaneden Çıkan Erkeklere Bakmak

Hastaneden Çıkan Erkeklere Bakmak


Hastaneden Çıktıktan Sonra Erkekler Kadınlara Oranla Daha Bitkin Oluyor

Yeni bir araştırma erkeklerin bir ay içinde kadınlara oranla daha fazla hastane müdehalesine ihtiyacı oluyor.

Boston Sağlık Merkezi‘nde 30 gün boyunca 367 erkek ve 370 kadın üzerinde yapılan bir çalışma cinsiyet faktörünün hastaneye ihtiyaç duyma oranı üzerindeki etkisini gösterdi.

Araştırmaya katılan erkekler kadınlardan ortalama 4 yaş daha genç ve kişisel sağlık sigortası bulunan gelir durumu iyi kişilerden seçildi. Kadınlar da geçmişinde depresyon tanısı konmuş ve antidepresan kullanmış bireyler arasından seçildi.

Çalışma aylık hastane ihtiyaçlarının kadında %29’ken erkeklerde %47 olduğunu gösterdi.Çalışmada ayrıca hastaneye sık giden ve tedavi sonrası geri dönen erkeklerin sayısının kadınlardan çok daha fazla olduğunu gösterdi. Ayrıca bu erkeklerin büyük çoğunlu emekli. Çalışmanın diğer bulguları da, emeklilik gibi sosyal izolasyon içinde yaşayan bireylerin depresyona daha meyilli olduklarını ve bu mental dengesizliğin vücuttaki diğer fiziksel hastalıkları %90 etkilediği şeklinde.

Araştırmalar öte yandan erkeklerin sosyal izolasyondan kadınların olduğundan çok daha fazla etkilendiğini gösterdi. Erkekler eve kapandığında kadınlara oranla hasta olma riskleri çok çok daha yüksek oluyor. Tedavi altına alınan hastalıklarının nüks etme oranları da kadınlarınkine oranla epey bir yüksek. Kadınlarda iyileşme sürecinin, erkek bedeniyle arasındaki farklar nedeniyle çok daha hızlı olması, erkeklerin daha geç iyileşme ve nüks etme ihtimalinin yüksek olmasını sağlıyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1641 0,799