Halit Ziya Uşaklıgil Kitapları Kısa Özetleri

Halit Ziya Uşaklıgil Kitapları Kısa Özetleri


Halit Ziya Uşaklıgil Kitapları Kısa Özetleri

Halit Ziya Uşaklıgil-Bir Ölünün Defteri (Kısa Özeti)

Hüsam’ın kara kaplı günlüğü okuması ile başlar hikaye. Bir gün şiddetli bir fırtına patlak verir. Hüsam’ın çekirdek bir ailesi vardır. Karısı ve iki erkek çocuğu ile otururlarken o akşam bir ihtiyar gelir eve. İhtiyar Hüsam’ı en yakın arkadaşı olan Vecdi’nin yanına götürür. Vecdi hayata gözlerini henüz kapatmışken ihtiyar ona kara kaplı bir defter verir. Buy defterde Vecdi’nin çocukluğundan itibaren yaşadığı her şey mevcuttur. Hasan defteri okumaya başlar. Çocukluktan itibaren yaşadıkları her şey bir bir gözünün önüne gelir. Vecdi ve Hüsam beraber bir yatılı okulda okurlar. Vecdi halasının gözetiminde büyümektedir. Hüsam ve Vecdi halasının kızı olan Nigar’a aşık olur. Vecdi Hüsam’ı kıskanır çünkü Nigar Vecdi’yi yakın akrabası gibi (kardeşi) gördüğü için Hüsam’a gönlünü kaptırmıştır. Hüsam ve Nigar iyice yakınlaşırlar. Hüsam eskisi gibi Vecdi ile zaman geçirmez olur. Birbirlerinden uzaklaşırlar. Vecdi Hüsam’ın kendisini anlamadığını düşünür çünkü arkadaşlık ve aşk başka şeylerdir. Vecdi en yakın arkadaşının halasının kızı ile birlikte olmasını daha fazla yediremez ve onlardan uzaklaşma ister. Tam da istediği olmuştur balkan savaşı çıkar ve orduya asker alınmaya başlanır. Vecdi doktor olarak askere gider böylece onlardan uzaklaşmış olur. Savaşta sol kolunu kaybeder.  İstanbul’a geri döner. Yaşadığı aşk acısı hala yüreğinde tazedir. Kolu hemen iyileşmez ve yara olur. Hatalık kapar yataklara düşer. Yağmurun yağdığı bir gece öleceğini de anlayınca Hüsam’ı yanına çağırtır. Vecdi Hüsam’a günlüğünü ve ölür. Hüsam defteri okudukça Vecdi’nin kendisi için çok fedakarlık yaptığını anlar.

Halit Ziya Uşaklıgil-Kırık Hayatlar (Kısa Özeti)

Ömer Behiç içine kapanık, çalışkan ve dürüst bir kişiliktir. Ailesi Ömer’in siyasal okumasını ve devlet dairesinde üst düzey bir memur olmasını istiyordu. Ömer ailesinden habersiz tıp çalışırdı ve bir gün meslek sahibi olduğunda güzel bir evde oturmak isterdi. Doktorluğu kazandığı gün ailesine haber verdi. Ailesi pek istemese de kabul etmek zorunda kaldı. okulda başarılı bir öğrenci olan Ömer içine kapanıklığı yüzünden kimi zaman dalga konusu oldu. Anlaşabildiği tek arkadaşı piç Bekir’di. Ömer okulun son senesinde babasın kaybeder sonra Fransa’ya master için gider. Burada eğitimini tamamlayacağı sırada annesini kaybeder. Memlekete döndüğünde halasının yanına gelir. Halası ona bir kız bulur. Ömer kızı görür görmez aşık olur ve evlenir. Mutlu bir yaşam sürerler ve kötülüklerin kendilerine bulaşmaması için dua ederler. Evin bir bölümünü muayene için kullanır. Zengin hastalarına parayla fakirlere ise ücretsiz bakar. Bir gün eski dostu Bekir’e rastlar. Bekir hovarda, eğlenceye düşkün ve vurdumduymaz biri haline gelmiştir. Zengin sosyetik bir ailenin kızı ile aşk yaşar. Bekir Ömer’i evine davet eder. Bekir’in sevgilisi de oradadır. Evde çok rahat hareket eden Bekir ve sevgilisi Ömer’i şaşırtır. Bekir’in sevgilisinin bir de kız kardeşi vardır. Ömer bu kızı görünce içi kaynar eve gelir ve kızı düşünmeden edemez. Bir gün sonra kız Ömer’i hasta olduğu bahanesi ile eve çağırır. Ömer kıza dokununca daha da aşık olmaya başlar. Bekir dul bir kadına aşık olur ve evlenir. Hovardalığı da biter. Ömer başı bu saatten sonra beladan kurtulmaz. Kızı hasta olur ve ölür buna çare bulamayan Ömer eriyip biter. Eşi de yasak aşkını öğrenir evde iki yabancı gibidirler. Ömer’in sevgilisi de zengin bir adamla evlenir ama yasak aşkın devam etmesini ister. Sevgilisi Ömer son bir buluşma ister Ömer kabul eder ama yolda vazgeçip kızının mezarına gider. Orada ağlar. Eve gelir eşinin dizlerine kapanır ve beraber ağlaşırlar.

Halid Ziya Uşaklıgil-Aşk-ı Memnu (Kısa Özeti)

Aşk-Memnu unutulmaz bir klasik olarak edebiyat tarihimizi süsler. Her şey bir sandal gezisi ile başlar. Adnan Bey zengin biridir. Zengin olduğu kadar sakin, kültürlü, kendini iyi yetiştirmiş bir adamdır. Eşini kaybettikten sonra Boğaziçi’nde yalıda çocukları Nihal, Bülend ve hizmetkarları ile yaşamaya devam eder. Adnan Bey genç ve güzel Bihter ile evlenir. Bir süre sonra hizmetkarlarından bazıları evi terk eder. Bülend yatılı okula gönderilir. Nihal olan bitenden Bihter’i sorumlu tutar. Diğer hizmetkarların da gitmesiyle Nihal Bihter’e kin gütmeye başlar. Bihter Firdevs hanımın kışkırtmaları sonucu huzur bulamaz. Boşluğa düşer. Bu boşlukta Adnan Bey’in yeğeni Behlül devreye girer. Ona yakınlık gösterir ve gizli gizli buluşurlar. Behlül çapkın biri olduğu için Bihter’i de kullanır. Firdevs Hanım yalıya taşınır. Nihal ile Behlül’ün nişanlanmasını ister. Başlangıçta ciddiye alınmayan bu durum sonraları herkesin aklına yatmıştır. Nihal Nişanlanmayı kabul eder. Bihter Firdevs Hanım’a her şeyi anlatır ve bu nişana engel olmasını ister. Tehdit eder. Firdevs Hanım Behlül’e bir pusula gönderir. Behlül pusulayı düşürür. Nihal kağıdı bulur yalıya döner. Behlül ile Bihter’in konuşmalarını duyunca bayılır. Adnan Bey her şeyi öğrenmiştir. Bihter intihar eder. Behlül yalıdan kaçar. Nihal ve Bülend tekrar yalıya döner ve eski huzurlu hayatlarına tekrar kavuşurlar.

Halid Ziya Uşaklıgil-Mai Ve Siyah (Kısa Özeti)

Ahmet Cemil küçük yaşta babasını kaybetmiştir. Hayat Ahmet’i erken yaşta çalışmaya iter. Annesi ve kız kardeşinin bakımını üstlenir. Bu Ahmet için ağır bir yüktür. Ahmet şiir yazmayı çok sever. İmkanı olsa şiirlerini bir araya toplar ve edebiyata başka bir yön verecektir. Arkadaşları ile oturur şiir ve edebiyat üzerine konuşur tartışırlar. Raci Ahmet’i sevmez ve kıskanır. Ahmet’in Hüseyin Nazmi adında bir arkadaşı vardır. Hüseyin Nazmi’nin kız kardeşi güzeller güzeli bir genç kızdır. Ahmet Lamia’yı sever. Tek derdi Lamia ile bir yuva kurabilmektir. Ahmet Cemil okulu bitirdikten sonra sıkıntılı günler geçirir. Çocukların evlerine gider ders verir. Onların şımarıklıklarına katlanmak zorunda kalır. Onların parasını almak zorun gider ama almaya da mecburdur. En sonunda dayanamaz ve başka bir iş arar. Kitapçılarda polisiye roman çeviri yapar. Burada da sıkıntılar çeker. Ahmet bir gazeteye girer çalışmaya başlar. Gazete sahibinin oğlu Ahmet’in kız kardeşi İkbal ile evlenir. Adam sürekli içen biridir. İkbal’i döver işkence eder. En sonunda ağır darbelerle çocuğun düşmesine sebep olur. Ahmet Cemil bunu hazmedemez. İkbal’i ölümden de kurtaramaz. Hüseyin Nazmi uzak bir yerde çalışır. Ahmet Cemil Hüseyin Nazmi’yi ziyarete gider. Lamia’nın evleneceğini öğrenir. Lamia’yı almak ister ama beş parasızdır. Aldığı bir kararla İstanbul’u terk eder. Gitmeden önce de bütün şiirlerini ateşe atar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

911 0,653