Güvercin Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Güvercin Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?


Güvercin Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

 

Güvercin beslemek ülkemizde kimi zaman hobi kimi zamanda ticari amaçla yapılır. Ama her şeyden önce bir tutkudur diyebiliriz. Eğer hobi olarak yapılıyorsa günün belli saatlerinde ilgilenilir fakat ticari amaçla oluyorsa tabiri caizse 24 saat başlarında beklenir. Ülkemizde çok çok eskilere dayanan güvercin yetiştiriciliği konusunda bu yazımızda yumurtadan çıkış sürecinden ölümüne kadar bütün bilgileri detaylarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız. Ayrıca Yabani güvercin nasıl eğitilir konusunu da sitemizde bulabilirsiniz.

Makalemizi Çukurova Bölgesinde yapılan araştırmalar sonucunda oluşturduk.

Güvercin Türleri Nelerdir?

Başlıca güvercin türleri şunlardır; Adana yerli güvercini, posta güvercini, taklacı, dönek, hünkari, bağdadi, kırkkuyruk, bölük güvercini, yabani güvercin en yaygın olan türlerdir. Ülkemizde her yöreye göre de çeşitli isimlerle anılan bir kaç çeşit yerli güvercinde mevcuttur.

Kafesler Ve Yaşam Alanları

Kafeslerde en önemli özellik temizliktir. Kendi dışkısı birikmemeli ve aralıklarla temizliği yapılmalıdır( Güvercin dışkısı içerdiği zengin asit oranıyla çeşitli kimyasal ilaç yapımında ve ağaç yetiştiriciliğinde de kullanılır). Örnek olarak Adana güvercini için(çift) derinliği 50 cm, genişliği 40 cm ve yüksekliği 35 cm en ideal olanıdır. Kafeslerde kuşun biraz da rahat hareket edebilmesine özen gösterilmelidir. Kafeslerin arka bölümlerinde yumurtlaması için bir bölme yapılmalıdır. Diğer güvercin çeşitleri içinde hemen hemen bu ölçüler idealdir. Güvercin yuvaları kesinlikle havadar olmalı. Kuzey bölümü kapalı olmalı ve yel almamalıdır. Kafeslerin yönü doğu ya da güneyi göstermesi gerekir.

Güvercinler evlerin damlarında ya da boş arazi tarzı yerlerde beslenir. Bunlar özellikle Adana güvercini için daha müsaittir. Neden hep Adana güvercini diyoruz çünkü Adana güvercini araştırmalarda genel alınmış bir türdür.

Yumurtlama Dönemi

Güvercinler ayda bir yumurtlar. Erkek ve dişi birlikte yuvaya yumuşak objeler taşırlar buna çöp çekme denir. Dişinin yumurtlamasına kadar olan kısımda hem erkek hemde dişi yuvaya çöp çeker. Yumurtladıktan sonra dişi yatar sadece erkek çöp çeker. 2 adet yumurta yaparlar. Bu dönemde yumurtayla hem erkek hem de dişi ilgilenir. İlk akşamdan öğlene kadar dişi yumurtanın üzerindedir. Öğlen görevi erkek devralır ve akşama kadar yumurtanın üzerinde kalır. Yavruların çıkması ne kadar sürede gerçekleşir diye soracak olursak bu süreç mevsime göre değişir. Kışın 18 ya da 19 günde yumurta çatlar. Yazın bu 15 güne kadar düşer. Çıkan yavruların ikisininde erkek ya da dişi olma ihtimali zayıftır. Genelde bir erkek bir de dişi çıkar.

Yavruluk Dönemi

Yavrular ilk çıktığında 1 hafta boyunca anne ve babası kendileri kursaklarında oluşturdukları macunları yavruların ağzına akıtırlar. Güvercinler tıpkı diğer kuşlar gibi ağızdan ağza şeklinde beslenirler. Sonraki 1 ay boyunca anne ve baba yedikleri yemleri yavrularına aktarırlar. 45 gün sonunda yavrular yuvadan ayrılmaya hazır hale gelir. Birde küçük bir bilgi paylaşımı yapalım. Yavrunun beslendiği dönemde anne tekrar yumurtlarsa yavruya bakım görevini sadece baba üstlenir. Yavruların yuvadan çıkış döneminde kimi türlerde anne ve babanın yavrularını yuvadan atması  yani zorla uzaklaştırması da görülebilir.

Yetişkinlik Dönemi

Yavruluktan çıkmış bir güvercin yaklaşık 100 gün sonra çiftleşmeye hazır hale gelir. Kendine seçtiği bir dişi ile çiftleşir. Eğer yetiştiriciler isterse kendi istedikleri bir dişi ile çift yapabilirler. Erkek sürekli dişiye kur halindedir. Erkek ve dişi ölene kadar beraberdirler. Erkek ara sıra başka bir dişi ile çiftleşir (hovardalık yaparlar) ama asla bir çift olarak yaşamazlar. Biri öldüğünde diğer eş 1 hafta içinde kendisine yeni bir eş seçer.

Güvercin Hastalıkları

Yukarıda okumuş olduğunuz bilgiler yumurtadan çıkış döneminden yetişkinliğe kadar olan dönemdi. Şimdi birazda güvercinlerin yaşamları boyunca ne tür hastalıklarla karşılaştığına bakalım. Yavru ilk çıktığında anne ve babanın yeteri kadar sıcak tutmaması halinde üşütür ve ölür. Çünkü yavrular tüysüz yumurtadan çıkar. Bu dönemi atlattıktan sonra şu hastalıklarla karşılaşır; İshal: İshal yavrunun kendi başına yem yemeğe başlamasından sonra karşılaştığı bir hastalıktır. Kanatlı hayvanlarda ishal tedavisi için genel olarak kullanılan bir ilaç yok. Yetiştiricilerin kendi gayretleri ile ya da deneme yanılma yöntemi ile hazırladıkları tabiri caizse koca karı ilaçları diye nitelendirilen ilaçlar mevcuttur. İnsanların kullandıkları ilaçları çok az bir ölçekte kullanılması da sıklıkla rastlanır. Bu ilaçlar Ornitop, Ornosit, Fylgel, Ercefuryl vb. Bunlarla da tedavileri mümkündür. Bu ilaçlar bilinçsiz kullanılır ise ölümle sonuçlanan vakalar görülebilir. Bunun için eğer imkan varsa bir veteriner ile görüşmek daha doğru ve yerinde olacaktır.

Güvercinlerde görülen bir başka hastalık ise kas erimesidir. Bu hastalık içinde veteriner ile görüşüp bilgi almak faydalı olacaktır. Ayak şişmesi , kanat şişmesi de görülür . Bu hastalık enfeksiyonun bir yerde toplanması şeklinde oluşur. Bunun içinde güçlü antibiyotikler kullanılır. Göz sulanma hastalığı genelde yazın güvercinlerin dışkılarında oluşan bakterilerin dışkıyı toz haline getirmesi ile bu tozun kuşun gözle temasında ortaya çıkar. Bunun tedavileri de yine insanlarda olduğu gibi antibiyotik damlalardır. Yaz ayalarında kuşlarda görülen balgam, yuvanın çok sıcak ve havasız olmasından kaynaklanır.

Güvercinin Değeri Neye Göre Belirlenir?

Güvercinin değeri türüne ve bölgesine göre değişir. Kimi yörede güvercinin tüylerindeki şekil değerli kabul edilip ona göre değer alır. Kimi yörede ise güvercinin uçuş performansı ve yuvaya dönüş şekli güvercinin değerini belirler. Nadiren de olsa güvercine rengine göre de değer biçilir. Bunlardan genel kabul göreni Çukurova bölgesindeki evcil güvercinlerin uçuş performansı ile değerlendirilmesidir. Bunu da açıklayacak olursak, bir çift güvercinin uçurulması sonrası güvercinin yükseğe çıkıp( yetiştiricilerin tabiri ile sinek) inişe geçtiğinde süratle ve sapma olmadan yuvaya dönmesi şeklindedir.

Güvercine Uçması İçin Hangi Eğitimler Verilir? 

Yavruluktan çıkmış bir güvercine uçuş eğitimi verilirken önce bir takipçi güvercin belirlenir. Havada kaldığı süre boyunca bu takipçi güvercin acemi olan güvercini takip eder. Yuvaya çağrıldığında ise öncelikle takipçi güvercin harekete geçer acemi güvercin de onu izler. Her gün 3 defa bu tekrarlanır. ilk 5 gün boyunca acemi, takipçi ile uçar. Sonra tecrübeli bir güvercin ile eğitime başlar. Bu eğitimde kuşun yükseklere çıkması ve çağrıldığında( Parlak çekmek diye de telaffuz edilebilir) süratle ve caymadan yuvaya dönmesi amaçlanır.

Not: Bu bilgilere ulaşmamızı sağlayan Çukurova bölgesinin deneyimli güvercin yetiştiricilerinden Abdullah ve Hamza Beylere teşekkür ederiz.

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

Yuvada dişisi ile beraber cins bir güvercin

 

 

Yuvaya çöp çeken bağdadi cinsi bir güvercin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
831 0,674